• turned_in مشکلاتی که دندان‌های عقل نهفته ایجاد می‌کنند

  دندان‌پزشکان اصطلاحات متفاوتی برای توصیف محل و شکل دندان‌های عقل نهفته دارند. این اصطلاحات عبارتند از:

  • نهفتگی مزیال که به معنی زاویه روبه جلوی دندان عقل است، در این حالت دندان عقل به جلو و به سمت جلوی دهان زاویه دارد. این شایع‌ترین نوع نهفتگی دندان عقل است.
  • نهفتگی عمودی که در آن دندان تقریباً زاویه طبیعی دارد اما به طور کامل از لثه در نیامده است.
  • نهفتگی افقی که در آن دندان عقل به صورت افقی در زیر لثه قرار دارد.
  • نهفتگی دیستال که در آن دندان به سمت عقب دهان زاویه دارد.
  • نهفتگی بافت نرم که در آن قسمت بالایی دندان عقل (تاج دندان) در استخوان نفوذ کرده اما به طور کامل از لثه خارج نشده است.
  • نهفتگی استخوانی یا “بافت سخت” نشان می‌دهد که دندان هنوز در استخوان فک قرار دارد. یک نهفتگی کامل استخوانی به گونه‌ای است که دندان هنوز دندان عقل از استخوان فک بیرون نیامده است.

  دندان‌های عقل نهفته

  مشکلاتی که دندان‌های عقل نهفته ایجاد می‌کنند

  عفونت

  وقتی که دندان عقل در استخوان فک باقی می‌ماند، قسمتی از لثه که روی آن را پوشانده است عفونی می‌شود و ممکن است این عفونت به نواحی اطراف دندان سرایت کند. این ناحیه متورم، قرمز و بسیار دردناک می‌شود. تورم ممکن است دردناک باشد و در برخی از افراد می‌تواند مشکل‌ساز باشد. در برخی موارد ممکن است چرک آن تخلیه شده و باعث شود که طعم و مزه بسیار بدی در دهان ایجاد شود.

  پوسیدگی

  وقتی که دندان عقل در زیر لثه باقی بماند غالباً تمیز کردن آن غیرممکن بوده و دندان می‌پوسد. همچنین این دندان‌ها می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌های جلویی خود شده که پر کردن آنها قبل از کشیدن دندان عقل بسیار دشوار است.

  تراکم بالای دندان‌ها

  فشار ناشی از دندان عقل نهفته یکی از دلایل افزایش تراکم دندان‌های جلویی است.

  آسیب رساندن به دندان‌های مجاور

  فشار ناشی از دندان عقل نهفته می‌تواند باعث آسیب رساندن به دندان‌های مجاور آن شود. باقی ماندن غذا بین دندان عقل و دندان مجاور آن می‌تواند باعث ایجاد حفره در هر دو دندان شده و باعث تحلیل استخوان پشت دندان سالم نیز بشود.

  کیست‌ها

  یک کیسه پر از مایع که به آن کیست گفته می‌شود اطراف تاج دندان عقل نهفته شکل می‌گیرد که البته این عارضه به ندرت اتفاق می‌افتد.

  ضعیف شدن استخوان فک

  دندان عقل نهفته باعث ضعف در استخوان فک شده که می‌تواند در صورت وارد آمدن ضربه به فک باعث شکستگی استخوان فک شود.

  برداشتن دندان عقل

  مشاوره

  نخست دندان‌پزشک یا جراح دهان و دندان، دهان و دندان شما را مورد ارزیابی قرار داده تا نوع نهفتگی و وضعیت دندان عقل شما را مشخص کند. سپس دندانپزشک با استفاده از اشعه ایکس از دندان شما عکس گرفته و محل نهفتگی دندان و روش کشیدن آن را مشخص می‌کند.

  بیهوشی موضعی

  قبل از کشیدن دندان عقل، دندانپزشک با استفاده از بیهوشی موضعی ناحیه اطراف دندان عقلی که باید کشیده شود را بیحس می‌کند. بیهوشی عمومی نیز ممکن است به کار برده شود به خصوص اگر لازم باشد که چند دندان عقل شما به صورت همزمان کشیده شود.

  کشیدن دندان عقل و عمل جراحی آن

  جراح دندانپزشک، جراحی دندان عقل نهفته را با برداشتن بافت لثه که روی ناحیه اطراف دندان عقل مورد نظر را پوشانده است شروع می‌کند. اگر دندان عقل مورد نظر، نهفته باشد یک شکاف در بافت لثه ایجاد می‌شود تا بتوان به دندان دسترسی پیدا کرد. بافت لثه به وسیله ابزار جراحی کنار کشیده می‌شود تا بتوان دندان را دید. اتفاق خوبی که ممکن است بیفتد این است که دندان عقل نهفته به طور کامل یا جزئی در استخوان قرار گرفته باشد. اگر استخوان روی دندان عقل را پوشانده باشد، از یک دریل با سرعت بالا برای برداشتن پوشش استخوانی دندان عقل نهفته استفاده می‌شود. اگر دندان عقل در آمده باشد، دندانپزشک بافت همبند را در اطراف آن شل می‌کند. زمانی که دندان عقل نهفته دیده شد، با ابزار مختلف جراحی دندان به آرامی لق می‌شود تا از بافت همبند و حفره خود خارج شود، در صورت لزوم دندانپزشک دندان را شکسته و خرد می‌کند و سپس آن را می‌کشد. دندانپزشک این کار را به این دلیل انجام می‌دهد که ممکن است دندان در حال درآمدن و کشیده شدن در محل خود در لثه بشکند. زمانی که دندان عقل لق شد یا به طور کامل قطعه‌قطعه شد، دندانپزشک آن را می‌کشد.
  پس از کشیدن دندان عقل ممکن است دندانپزشک مجبور شود برای بستن زخم محل جراحی از بخیه استفاده کند. دندانپزشک این کار را زمانی انجام می‌دهد که دندان عقل را به روش‌های جراحی کشیده باشد و احساس کند که فرایند بهبودی بیمار با وجود بخیه تسریع می‌شود. برخی از انواع بخیه به مرور زمان جذب شده و برخی دیگر از انواع آن باید پس از چند روز کشیده شوند. یک گاز نخی روی زخم قرار داده می‌شود تا از خونریزی آن جلوگیری شود.

  بهبودی

  بهبودی می‌تواند تا دو هفته پس از کشیدن دندان‌های عقل نهفته طول بکشد. در این مدت بیمار ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

  • تورم (التهاب) دهان و گونه‌ها
  • خشک شدن و گرفتگی و درد فک
  • درد
  • طعم بد در دهان
  • مورمور شدن و بیحسی صورت، لب‌ها و زبان

  راهنمایی‌هایی برای مراقبت از خود

  • پد گازی که روی محل جراحی قرار داده شده را متناوباً گاز گرفته و زمانی که خونی شد آن را تعویض کنید.
  • روی گونه‌های خود در بیرون از دهان یخ قرار دهید.
  • زمانی که دهان شما بیحس است، دقت کنید که داخل گونه‌ها یا لب‌ها و یا زبان خود را گاز نگیرید.
  • از داروهای مسکن و ضد درد مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید.
  • برای چند روز از انجام فعالیت‌های شدید و تمرینات ورزشی سنگین خودداری کنید.
  • به صورت صاف دراز نکشید زیرا ممکن آیت باعث خونریزی شود.
  • تا ۲۴ پس از کشیدن دندان عقل، از شستشوی دهان، بیرون انداختن آب دهان، نوشیدن مایعات داغ یا هر چیزی که می‌تواند از لخته شدن خون جلوگیری کند پرهیز کنید.
  • از استعمال دخانیات اجتناب کنید.
  • در چند روز اول پس از کشیدن دندان عقل از غذاها نرم یا مایعات استفاده کنید.
  • ۲۴ ساعت پس از کشیدن دندان عقل تدریجاً محل دندان کشیده شده را با دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده بشویید و این کار را مکرراً و به طور منظم ادامه دهید.
  • از کشیدن زبان به محل دندان کشیده شده یا لمس این ناحیه با انگشتان خود اجتناب کنید.
 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

پیوند استخوان

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چیست و چگونه انجام می شود؟ | ایمپلنت

گاهی فردی که درخواست ایمپلنت دندان می دهد، از نظر استخوان فک، شرایط نگهداری ایمپلنت را ندارد. در این موارد دندانپزشک بسته به میزان تحلیل استخوان، راهکار هایی برای پیوند استخوان به منظور ایمپلنت دندان ارائه می دهد. پیوند استخوان چیست؟ پیوند استخوان به منظور بازسازی استخوان تخریب شده دندان به علت بیماری پریودنتال است. […]

چه زمانی باید دندان ها را روکش کنیم

چه زمانی باید دندان ها را روکش کنیم ؟

در صورتی که این سوال براای شما ایجاد شده است که چه زمانی باید دندان ها را روکش کنیم در این طلب با ما همراه باشید. تغذیه نامناسب و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می تواند دندان ها را دچار تخریب بر اثر پوسیدگی و وارد آمدن ضربه نیز ممکن است دندان را دچار […]

در چه مواردی از ایمپلنت استفاده می شود

در چه مواردی از ایمپلنت استفاده می شود ؟ | ایمپلنت

خوشبختانه امروزه ایمپلنت دندان ، روبرو شدن با مشکلات بی دندانی را بسیار آسان کرده است. از دست دادن یک یا چند دندان، مشکلی است که برای بسیاری از انسانها سخت و حتی غیرقابل تحمل است، اما به دلایل متعدد احتمال روبرو شدن با عارضه ی بی دندانی وجود دارد. مشکلی که تا چندی پیش […]