دندان پزشکی زیبایی و ترمیمی چیست و شامل چه مواردی می شود؟

تاریخچه دندان پزشکی زیبایی و ترمیمی

حدود ۵۰ سال است در جامعه دندانپزشکی دنیا به رشته دندان پزشکی زیبایی و ترمیمی توجه بیشتری شده و روش و مواد خاصی برای آن طراحی شده است. پس از سال‌ها تحقیق در دانشگاه‌های امریکا، آکادمی زیبایی دندانپزشکان امریکا در دهه ۸۰ میلادی تشکیل یافت و با سال‌ها تلاش و برگزاری سمینارها و کنگره‌های متعدد در نقاط مختلف جهان در اشاعه این فن جدید کوشیده‌اند. هدف از پیدایش این تکنیک، هر چه زیباتر ساختن دندان‌ها و ایجاد لبخندی جذاب و صورتی فتوژنیک است.

این موارد بیشتر در AEsthetic zone (دندان جلو، منطقه حساس زیبایی) صورت می‌گیرد. در این بخش، دندان‌ها توسط روش‌های مختلف معمولاً سفیدتر، بلندتر و برجسته تر از قبل شده و لبخندی زیبا و اعتماد بنفسی فراوان را به استفاده کننده از این روش اعطا خواهند کرد. در موارد خاص (در صورتی که دندان‌های بیمار نیاز به ارتودنسی داشته باشد ولی عوامل مختلف، مانند سن، زمان و … باعث شده که بیمار از انجام درمان ارتودنسی صرف نظر کند). می‌توان با این روش و به بهترین وجه ظاهر دندان‌ها را زیباتر کرد و به فرم طبیعی بازگرداند. در موارد مختلف مانند سایش در اثر استفاده از مواد اسیدی مثل: لیمو ترش، لواشک و … ارث و یا سن، سطح دندان‌ها کمی نازک شده و علاوه بر بد فرم و رنگ شدن، احتمال شکستن آنها نیز زیاد می‌شود.

دندان پزشکی زیبایی و ترمیمی

در این موارد با توجه به نوع دندان‌ها و شرایط فکی بیمار با یکی از روش‌های زیبایی مانند: لامینت ونیر، کامپوزیت ونیر یا روکش‌های تخصصی زیبایی می‌توان، دندان‌ها را زیباتر و همچنین استحکام بیشتری به آنها بخشید.

کامپوزیت ونیر (مستقیم Direct )

در این روش از دندان پزشکی زیبایی و ترمیمی که در واقع آخرین پدیده معرفی شده از طرف آکادمی زیبایی دندانپزشکان امریکا محسوب می‌شود. دندان‌ها بدون هیچ تراش یا با تراش بسیار مختصری، با روشی به نام Layering Technique فرم داده می‌شوند، به این صورت که دندان‌ها را لایه به لایه با مواد همرنگ دندان از کامپوزیت رزین‌های کاملاً تخصصی که زیبایی و استحکام فراوانی دارند بازسازی نموده و سپس با نظر بیمار و پزشک مربوطه به صورت مشترک درباره رنگ دندان، بلندی و برجستگی آنها تصمیم‌گیری می‌شود، در این روش دندان‌ها می‌توانند به زیبا‌ترین، سفید‌ترین و بلند‌ترین شکل مورد نظر درآیند. در این روش نه تنها آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند بلکه پوششی محافظ برای دندان‌ها محسوب می‌گردد.

لامینت ونیر

این روش که یک نوع روکش یک طرفه محسوب می‌شود به صورت یک پوسته نسبتاً نازک پس از تراش مختصر یک طرف دندان، قالب‌گیری و پس از ارسال به لابراتوار در مدت ۷ الی ۱۰ روز آماده شده و توسط چسب‌های مخصوص از جنس رزین‌های همرنگ دندان، به دندان چسبانده می‌شود. لامینت در ۲ نوع کامپوزیتی و سرامیکی وجود دارد.

روکش تمام سرامیک (Full ceram)

این روکش‌ها تماماً از سرامیک یا کامپوزیت‌های مقاوم ساخته می‌شود که پس از تراش و قالب‌گیری به مدت ۷ الی ۱۰ روز در لابراتوار ساخته شده و سپس روی دندان توسط رزین‌های همرنگ دندان چسبانده می‌شود. معمولاً این روش برای دندان‌هایی که در AE sthetic zone قرار داشته و تخریب بسیار شدید شده و نیاز به بازسازی کامل و محافظت دارند، انجام شده و زیبایی و استحکام را به همراه دارد. از معروف‌ترین نوع آنها می‌توان به نوع Zirconia یا الومینا و IPS Impres اشاره نمود.

کارشناس ایمپلنت ارتباط مستقیم با کارشناس ایمپلنت