• turned_in چرا روکش‌های دندانی استفاده می‌شوند؟

  روکش دندان یک سرپوش دندانی شکل است که روی دندان قرار گرفته یا به طور کامل روی دندان آسیب‌دیده یا دندان ایمپلنت شده را می‌پوشاند. این روکش‌ها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند و به طور دائمی به وسیله سیمان مخصوص دندانپزشکی روی دندان نصب می‌شوند تا از کشیدن دندان پیشگیری کنند.
  دندان‌های پرشده ممکن است بشکنند یا موادی که برای پر کردن درون آنها قرار داده شده تخلیه شده و سوراخ ایجادشده روی آن بزرگ‌تر شود و نیاز به پر کردن فضای بیشتر در آنها باشد. این سیکل یا روند از پر کردن‌های مکرر دندان ادامه داشت تا اینکه روش درمانی بهتری به وسیله روکش‌های دندانی ابداع شد که از دندان‌های پرشده حفاظت می‌کند. دندان‌ترمیم شده با مزایای روکش دندان بیشتر و بهتر مانند یک دندان طبیعی کار می‌کند.

  روکش‌های دندانی

  چرا روکش‌های دندانی استفاده می‌شوند؟

  • برای اصلاح و تقویت دندان آسیب‌دیده
  • برای از بین بردن ناراحتی
  • بهبود ظاهر دندان (شامل رنگ، شکل و حتی ترازی دندان)
  • برای پوشاندن دندان آسیب‌دیده یا پوسیده
  • برای استفاده به عنوان انکر یا پل دندانی یا به عنوان یک روکش روی سطح دندان کاشته شده قبلی یا برای رفع فاصله دندانی
  • برای بازسازی تاج دندان و حفاظت از آن در برابر آسیب‌های بعدی
  • برای پوشاندن تاج‌های دندانی که تغییر رنگ داده‌اند یا نامرتب هستند.
  • برای پوشاندن پردوام و مؤثر دندان‌های کاشته شده و تعویض شده با ظاهری طبیعی

  انواع مختلف روکش‌های دندان

  روکش‌های تمام فلزی

  این نوع از ترمیم با استفاده از طلا یا طلای سفید (نقره‌ای‌رنگ) و آلیاژهای دندانی ساخته می‌شود. این روکش‌ها قدرت و دوام بسیار خوبی دارند. روکش‌های کلاسیک فلزی از طلا یا به عبارت دقیق‌تر از آلیاژهای طلا ساخته شده‌اند. واقعاً انواع متنوعی از آلیاژهای دندانی وجود دارد که در ساخت روکش‌های دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این فلزات به جای این که طلایی‌رنگ باشند نقره‌ای‌رنگ (سفید) هستند.

  مزایای روکش‌های تمام فلزی

  • این روکش‌ها بسیار پردوام هستند.
  • آنها با دندان‌های مجاور خود جور هستند.

  معایب روکش‌های دندانی تمام فلزی

  • این روکش‌های به رنگ دندان سفید نیستند.

   

  روکش‌های تمام سرامیکی

  روکش‌های پورسلین ذوب‌شده روی فلز یک ساختار پیوندی داشته که در آنها پورسلین روی سطح فلزی را پوشانده است. با تقبل قیمت روكش سراميكي این روکش‌ها می‌توانند همزمان زیبایی و استحکام را تأمین کنند. نسل آخر روکش‌های فلزی سرامیکی، روکش‌های پرس شده روی فلز یا روکش‌های پرس شده در فلز هستند. ما در مورد مزایای این روکش‌ها در بخش روکش‌های پورسلینی ذوب‌شده روی فلز توضیح خواهیم داد.

  مزایای روکش‌های دندانی پورسلینی ذوب‌شده روی فلز

  • این روکش‌ها مستحکم هستند.
  • این روکش‌ها ظاهری طبیعی دارند.

  معایب روکش‌های دندان پورسلینی ذوب‌شده روی فلز

  • پدیده “خط تاریک”: فلزی که در زیر روکش پورسلینی قرار دارد می‌تواند در برخی موارد به شکل یک خط تیره در لبه‌های روکش مشخص باشد.
  • دست‌یابی به ظاهر زیباتر با این روش چالش‌برانگیز است.
  • دوام: احتمال دارد سطح رویی این روکش‌ها که از پورسلین ساخته شده پوسته‌پوسته شده و بشکند. (به طور کلی انتظار می‌رود که روکش‌های دندانی پورسلینی ذوب‌شده روی فلز کمتر از روکش‌های تمام سرامیکی در معرض آسیب‌های احتمالی قرار گیرند. البته روکش‌های تمام فلزی کلاً این مشکلات را ندارند). اگر لایه رویی پورسلین بشکند، ترمیم آن بسیار دشوار است. معمولاً قابل پیش‌بینی‌ترین راه حل ساخت یک روکش جدید است. ممکن است برخی از پوسته‌پوسته شدن‌های جزئی با پولیش هموار شوند.
  • روکش‌های پورسلینی ذوب‌شده روی فلز ممکن است باعث خراب شدن دندان‌های مجاور شوند.
  • در صورت ساییده شدن دندان‌ها روی یکدیگر، سطح پورسلینی روکش‌های دندانی پورسلینی ذوب‌شده روی فلز، ممکن است تخریب شوند. (بسیار از انواع دندان‌های تمام سرامیکی یا تمام فلزی در این زمینه سازگاری زیستی بیشتری دارند). این مسئله ممکن است برای افرادی که دندان قروچه می‌روند از اهمیت بیشتر برخوردار باشد.
  • این موضوعی زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که در هنگام قرار دادن سطح روکش دندانی این روکش نیاز به ترمیم و تراش داشته باشد و دوباره لعاب نشده باشد (به آنها سطحی شیشه‌های در یک اجاق با حرارت بسیار بالا می‌دهند) یا حداقل به طور کامل هموار شده و پولیش می‌شوند.

  روکش‌های دندانی پرس شده روی فلز

  امروزه روش‌های ساخت همراه با به کارگیری سرامیک‌های با استحکام بالا توسعه یافته‌اند که باعث ایجاد نوعی جدید از روکش‌های دندانی سرامیکی – فلزی شده‌اند. این نوع از روکش‌های ترمیمی به عنوان روکش‌های پرس شده روی فلز یا پرس شده بر فلز شناخته می‌شوند. از نظر ساخت، روکش‌های پرس شده روی فلز اساساً شبیه به روکش‌های دندانی ذوب‌شده روی فلز هستند (لایه خارجی سرامیک پوسته زیرین فلزی را پوشانده است) اما به جای پورسلین کلاسیک، یک سرامیک دندانی بسیار مستحکم مهندسی‌شده (مصنوعی) به کار برده می‌شود (معمولاً از دی سیلیکات لیتیوم استفاده می‌شود).

  مزایا و عوارض روکش‌های دندانی پرس شده روی فلز

  روکش‌های دندانی پرس شده روی فلز به نظر می‌رسد که بیشتر معایب روکش‌های دندانی ذوب‌شده روی فلز را برطرف کرده است

  سرامیک‌های استفاده شده بسیار مستحکم هستند. مقاومت در برابر پوسته‌پوسته شدن و یکپارچگی ساختار باعث می‌شود که پوشش خارجی این روکش‌ها کمتر در معرض شکستگی قرار گیرند.
  برخی ویژگی‌های چشمی سرامیک در مقایسه با پورسلین‌های کلاسیک باعث زیبایی فوق‌العاده این روکش‌ها می‌شود.
  ویژگی‌های عمومی سرامیک ممکن است باعث آسیب‌دیدگی و تخریب کمتر دندان‌های مجاور شود.
  به دلیل استحکام زیاد روکش‌های سرامیکی، قسمت جلویی روکش دندانی پورسلینی پرس شده روی فلز می‌تواند لبه‌های سرامیک را به طور کامل پوشش دهد و بنابراین اشکال ایجاد “خط سیاه” به سختی در این نوع روکش دیده می‌شود.

  روکش کردن دندان معمولا بدون عوارض است، اما از جمله عوارض روکش دندان گاهی ممکن چسب روکش در بیاید که شما در این حالت باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن را دوباره در جای خود قرار دهد. روکش کردن دندان معمولا بدون درد دندان است.

  رزین و زیرکونیای جامد از دیگر موادی است که برای ساخت روکش دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

  درمان روکش‌های دندانی

  ۱- نخست دندان معاینه شده و روکش دندانی آماده می‌شود.

  در وهله اول از بیهوشی موضعی در ناحیهٔ که قرار است روکش دندان نصب شود استفاده می‌شود.
  دندان طبیعی متناسب با روکشی که باید روی آن قرار گیرد تغییر شکل داده می‌شود.
  نتایج ثبت شده و به وسیله بیمار تأیید می‌شود تا رنگ، گاز زدن، طول و سایز روکش مشخص شود.
  یک مدل از ماکت دندان ساخته می‌شود.
  این مدل به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا روکش دندان مناسب آن ساخته شود.
  یک روکش موقت تا زمانی که روکش دائمی ساخته شود روی دندان نصب می‌شود.

  ۲- نصب روکش دندانی اصلی

  روکش دندانی موقتی برداشته می‌شود.
  روکش دائمی روی دندان نصب شده و با سیمان مخصوص دندانپزشکی به دندان متصل می‌شود.
  کیفیت روکش نصب‌شده برای تنظیم کردن دوباره یا کار کردن بیشتر روی آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  ۳- مراقبت از روکش دندانی
  این اقدامات درمانی چه مدت زمان می‌برد؟

  شما حداقل به دو مرتبه ویزیت شدن نیاز دارید. در ویزیت اول، تیم دندانپزشکی، دندان را آماده می‌کنند، ماکت آن را می‌سازند، لبه‌های دندان را بررسی می‌کنند و روکش موقتی را روی آن نصب می‌کنند. در جلسه دوم، دندانپزشک روکش دائمی را نصب می‌کند. معمولاً بین این دو جلسه یک تا دو هفته فاصله می‌افتد.

  سوالی که اغلب از متخصصین ارتودنسی پرسیده می‌شود، برای انجام روکش دندان قبل از ارتودنسی یا بعد از آن است؟ پاسخی که اغلب توسط متخصصین ارتودنسی مجرب داده می‌شود مثبت است. به جز در صورت وجود سایر عوارض اصلاح دندان‌ها، مشکلی در سیم‌کشی دندان‌ها در حین وجود روکش یا بریج وجود نخواهد داشت.

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

کاندیدای مناسب ایمپلنت

یک کاندیدای مناسب ایمپلنت باید دارای چه شرایطی باشد؟ | ایمپلنت

به طور کلی سلامت کلی بدن، لثه های سالم و مقدار کافی استخوان برای جوش خوردن ایمپلنت از شرایط مورد نیاز یک کاندیدای مناسب ایمپلنت اند. بعضی مردم چنان استخوان فک شان را از دست داده اند که تنها راه موجود برای درمان آنها ایمپلنت است ولی پیش از آن باید استخوان به روشهای خاصی […]

اثرات سیگار بر دندان

اثرات سیگار بر دندان چیست؟

استعمال دخانیات یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان و به خصوص پوسیدگی دندانی است. سموم موجود در دود سیگار باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بيماري‌هاي لثه، لقي دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان مي‌شود. همچنین به دنبال مصرف دخانیات، بزاق ترشح شده در دهان کاهش می‌یابد. اثرات سیگار […]

تحلیل لثه

تحلیل لثه و علائم و دلایل ابتلا به آن چیست؟

تحلیل لثه عارضه‌ای است که در اثر آن لثه از روی سطح دندان عقب می‌رود و سطوح ریشه دندان نمایان می‌شود. تحلیل لثه فقط یکی از بیماری‌های لثه است که پی‌آمد رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می باشد و به نوبه خود به از دست دادن دندان منجر می‌شود. تحلیل لثه شایع‌ترین بیماری لثه […]

کارشناس ایمپلنت ارتباط مستقیم با کارشناس ایمپلنت
Open chat