• turned_in وارنیش فلوراید (فلوراید تراپی) چیست و برای کودکان چه فوایدی دارد؟

  وارنیش فلوراید نوعی پوشش حفاظتی است که بر روی دندان‌ها قرار گرفته و باعث جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی‌های موجود می‌شود. این ماده با هدف حفاظت از مینای دندان استفاده می‌شود. این روش حفاظت از دندان‌ها برای کودکان و به‌خصوص کودکان کم سن و سال ایده آل است چراکه انجام آن آسان بوده و نیازی به خشک بودن دندان‌ها نیست.
  فلوراید بزرگ‌ترین کشف در زمینه‌ی علم دندانپزشکی در مورد جلوگیری از ایجاد پوسیدگی است. متخصصین، بیماران و شرکت‌های بیمه نیز فلوراید را به‌عنوان یک روش ایده آل پذیرفته‌اند. شما می‌توانید این عنصر را در مواد مختلفی از خمیردندان گرفته تا آب پیدا کنید. استفاده از فلوراید درمانی به شکل یک روال عادی در جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان درآمده است.
  وارنیش دندان، روشی بی‌خطر، آسان و مطمئن برای جلوگیری از مشکلات دندان و حساسیت بیش‌ازحد دندان‌هاست که از سنین کودکی تا پیری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  وارنیش فلوراید

  فواید استفاده از فلوراید تراپی

  پوسیدگی، بر روی سطح دندان و به دلیل قرار گرفتن دندان در معرض اسیدهای تولیدشده توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شود. اسید تولیدشده توسط باکتری‌های درون دهان، به‌تدریج مینای دندان را ضعیف‌تر کرده و آن را در خود حل می‌کنند. در صورت ادامه‌ی حملات اسید به مینای دندان، ناحیه‌ی نرم و ضعیف شده‌ای بر روی سطح دندان ایجاد می‌شود که آن را با نام پوسیدگی می‌شناسیم. پوسیدگی دندان به‌طور مداوم پیشرفت کرده و با گذشت زمان عمیق‌تر می‌شود. زمانی که پوسیدگی به عصب درون دندان برسد باعث عفونت عصب و درنتیجه آبسه‌ی دندان می‌شود.
  زمانی که قبل از ایجاد پوسیدگی، دندان در معرض فلوراید قرار می‌گیرد، استحکام آن افزایش یافته و در مقابل باکتری‌های تولیدکننده‌ی اسید مقاومت بیشتری پیدا می‌کند. اگر فلوراید تراپی در مراحل اولیه‌ی یک پوسیدگی آغاز شود، فلوراید به درون بخش نرم شده‌ی دندان جذب شده و صرف تقویت و بازسازی منطقه می‌شود.

  رهایی از حساسیت دندان

  بسیاری از افراد به هنگام قرار گرفتن دندان در معرض گرما و سرما، لمس دندان و یا مسواک زدن، احساس ناراحتی می‌کنند. معمولاً سطح ریشه‌ی دندان که با مینا پوشیده نشده باشد در زیر لثه قرار گرفته و بدین طریق محافظت می‌شود. زمانی که این ریشه‌ی دندان به علت ساییده شدن بافت‌ها به هنگام مسواک زدن و یا در اثر بیماری‌های لثه در معرض عوامل محیطی قرار بگیرد، پایانه‌های عصبی درون آن می‌تواند باعث ایجاد حساسیت بیش‌ازحد در دندان شوند.
  فلوراید تراپی برای رفع حساسیت بیش‌ازحد دندان که به علت جاری شدن مایعات در درون توبول های عاجی و فشار آوردن به پایانه‌های عصبی ایجاد می‌شود مناسب است. وارنیش فلوراید (همه‌ی انواع فلوراید می‌توانند استفاده شوند) باعث ایجاد یک لایه کلسیم فلوراید و بسته شدن توبول ها و جلوگیری از جریان یافتن این مایعات می‌شود. مزیت استفاده از وارنیش نسبت به ژل، کف، دهان‌شویه و خمیر فلوراید در طولانی اثر بودن و باقی ماندن اثر آن‌ها به مدت چندین ساعت می‌باشد. وارنیش فلوراید روش بسیار مناسبی برای افرادی است که تکه‌ای از دندان آن‌ها کنده شده و یا به دلیل سفید کردن دندان‌ها یا استفاده از دیگر محصولات مربوط به دندان، دچار حساسیت بیش‌ازحد دندان شده‌اند. برخی از افراد که پس از جرم‌گیری دندان‌ها دچار حساسیت بیش‌ازحد می‌شوند، می‌توانند به‌خوبی از این روش استفاده کرده و حساسیت دندان‌های خود را کاهش دهند.

  کنترل پوسیدگی دندان با استفاده از روش وارنیش

  در زیر به نظرات متخصصین در مورد استفاده از وارنیش فلوراید اشاره شده است:

  اعمال وارنیش فلوراید توسط متخصص برای افراد با ریسک پایین توصیه نمی‌شود چراکه انجام این کار توسط متخصص برای آن‌ها فایده‌ای به همراه نخواهد داشت.
  افرادی که در معرض خطر قرار دارند باید وارنیش فلوراید را با فاصله‌ی زمانی ۶ ماهه انجام داده افرادی که در معرض خطر شدید قرار دارند باید این کار را هر ۳ تا ۶ ماه به‌طور منظم انجام دهند.

  کنترل پوسیدگی دندان در کودکان

  ازآنجایی‌که استفاده از وارنیش فلوراید روشی بی‌خطر و آسان برای کودکان و خردسالان می‌باشد، متخصصین عقیده دارند که بهترین نوع فلوراید برای استفاده‌ی کودکان زیر ۶ سال، وارنیش بوده و افرادی که در معرض خطر متوسط تا شدید قرار دارند باید به‌طور منظم هر ۶ تا ۳ ماه برای اعمال وارنیش به دندان‌پزشک مراجعه کنند. متخصصین استفاده‌ی فلوراید به‌صورت ژل، کف و دهان‌شویه را برای کودکان زیر ۶ سال توصیه نمی‌کنند چراکه این مواد در صورت بلعیده شدن خاصیت سمی دارند. همین خطر برای کودکانی که علاقه‌ای به همکاری در این زمینه را نداشته و یا کودکانی با شرایط خاص نیز صدق می‌کند.

  کنترل پوسیدگی دندان در بزرگ‌سالان

  با نگاهی به طیف سنی بیماران می‌توان دریافت که جمعیت بزرگ‌سال با سرعت زیادی در حال حرکت به سمت افراد بالای ۶۵ سال بوده و این بخش از جمعیت در حال بزرگ‌تر شدن می‌باشد. داروهایی که باعث خشک شدن دهان می‌شوند، توانایی بدن برای مراقبت از خود را کاهش می‌دهند. همچنین، عارضه‌های سیستمیک و نهادینه شدن برخی از عارضه‌ها می‌توانند باعث قرار گرفتن بسیاری از افراد بزرگ‌سال در معرض خطر پوسیدگی دندان شوند. مطالعات نشان می‌دهند که حداقل ۵۰ درصد از افراد بالای ۵۰ سال، تجربه‌ی عارضه‌های مربوط به ریشه‌ی دندان را خواهند داشت. وارنیش فلوراید یک روش بسیار عالی برای بیماران مسن یا افرادی که در خطر عارضه‌های مربوط به ریشه‌ی دندان قرار دارند می‌باشد.
  در افراد مسن، استفاده از فلوراید در نبود دستگاه ساکشن کاری دشوار است. در صورت وجود دستگاه ساکشن نیز نباید این روش درمانی در افراد بی‌هوش استفاده شود.

  کاربرد وارنیش فلوراید

  مسواک زدن به‌منظور از بین بردن جرم و پلاک‌های روی دندان توصیه می‌شود. ازآنجایی‌که وارنیش در تماس با رطوبت سفت می‌شود (یکی از دلایل سمی نبودن آن)، باید قبل از استفاده‌ی آن، دندان‌ها را به کمک گاز یا هوا خشک کرد تا بیشترین مقدار وارنیش ممکن بر روی سطح دندان‌ها بچسبد. همچنین توصیه می‌شود که تا ۱۲ ساعت پس از اعمال وارنیش، از مسواک زدن و خوردن غذاهای ترد خودداری کنید تا وارنیش در طول این مدت بر روی دندان‌های شما بچسبد. همانند همه‌ی روش‌های درمانی، انتخاب یک روش مطمئن و امتحان شده، بهترین نتایج و بیشترین فایده‌ها را برای بیمار خواهد داشت.

  مکمل فلوراید

  بهترین شکل محافظت با فلوراید زمانی ایجاد می‌شود که مینای دندان کودک در حال شکل‌گیری است. به‌طور معمولاً در آب آشامیدنی شهرها فلوراید وجود دارد که یا به‌صورت طبیعی و در سطح مناسب موجود بوده و یا آن را به‌طور مصنوعی به آب اضافه می‌کنند تا به سطح مناسب برسد. بااین‌حال برای اثرگذاری فلوراید، باید این ماده به‌طور روزانه توسط فرد خورده شود. در برخی از موارد، مکمل‌های فلوراید به شکل قرص یا ویتامین‌های مایع همراه با فلوراید عرضه شده و بسیار مؤثرند. فلوراید یک ماده‌ی معدنی طبیعی است که کاربردهای متعددی در زمینه‌ی دندانپزشکی دارد. فلوراید یک عامل پیشگیری‌کننده‌ی ثابت شده برای کودکان و بزرگ‌سالان با هر سنی می‌باشد.

  چه مراقبت‌های دندانپزشکی را می‌توان همراه با فلوراید تراپی انجام داد؟

  بااینکه به نظر می‌رسد وارنیش بهترین روش برای مقابله با پوسیدگی دندان‌هاست، عوامل خطری چون تعداد بالای باکتری‌ها، پایین بودن کلسیم در رژیم غذایی، اسیدی بودن دهان به دلیل خوردن برخی غذاها یا ریفلاکس بازگشت اسید معده، رژیم غذایی کاریوژنیک یا آسیب‌رسان و خشکی دهان باید رفع شوند. ترکیبی از وارنیش فلوراید با عوامل ضد میکروبی، زایلیتول، آمورفوس و کلسیم فسفات همراه با کنترل‌کننده‌های جرم می‌تواند برای هر فرد به شکل شخصی‌سازی‌شده مورد استفاده قرار گیرد. خطر ایجاد پوسیدگی ممکن است در طول زندگی فرد کم و زیاد شود که با تغییرات ایجاد شده و اتفاقاتی که در طول زندگی می‌افتند، میزان این خطر قطعاً تغییر خواهد کرد. در هر بار مراجعه به دندان‌پزشک باید میزان این خطر اندازه‌گیری شده و روش‌های پیشگیرانه‌ی مورداستفاده‌ی فرد اصلاح شوند.

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

دندان ترک خورده

چگونه بفهمیم که دندان ترک خورده داریم؟

دندان ترک خورده را چطور تشخیص دهیم ؟ شکستن و ترک خوردن دندان آسانتر از چیزی است که فکر می­کنید. این آسیب می­تواند ناشی از جویدن اجسام سخت، موادغذایی مانند یخ، آجیل یا آبنبات باشد. حوادث هم می­ توانند باعث آسیب به دندان شوند، بخصوص آن هایی که ضربه به دهانشان وارد می­شود. ساییدگی دندان […]

انواع نخ دندان

انواع نخ دندان کدام اند و در کجا استفاده می شوند؟

علاوه بر انواع نخ دندان های سنتی که خود به دو دسته تقسیم می شوند نخ Threaders و Flooss Pick نیز برای مصارف خاص وجود دارند. زمانی که بخشهای باکتریایی چسبنده، بر روی دندان پلاک، می‌سازد به مرور سخت می‌شود و اگر روزانه از بین نرود، پلاکها لکه ها را نیز جذب میکنند بنابراین ازبین […]

آسیب و شکستگی دندان

شایع‌ترین علل آسیب و شکستگی دندان کدامند؟

آسیب و شکستگی دندان می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله زمین خوردن، حوادث ورزشی یا تصادفات جاده‌ای رخ دهد. اگر ضربه‌ای به صورتتان بخورد، ممکن است دندان‌هایتان شل، لب‌پریده و یا از جا کنده شوند. شکستگی‌ دندان از شکستگی‌های جزئی (شامل لب‌‌پریدگی لایه‌های بیرونی دندان موسوم به مینا و عاج) تا نوع شدید دندان شکسته […]