• turned_in آیا باید نگران لق شدن دندان های دائمی خود باشیم؟

  گاهی اوقات ممکن است دندان بزرگسالان کمی شل شود، این لقی دندان به‌ خصوص هنگام غذا خوردن و یا مسواک زدن دندان‌ها به‌ صورت قابل ‌توجهی توسط افراد حس می‌شود. در بسیاری از موارد، این حس لق بودن دندان‌ها در صبح بدتر خواهد شد و سپس به ‌تدریج در طول روز شدیدتر می‌شود. گاهی اوقات احساس لق بودن دندان در هنگام صبح کاملاً برطرف می‌شود. اگر احساس می‌کنید دندان شما لق شده است، ممکن است بخواهید از آن چشم‌پوشی کنید، اما لق شدن دندان دائمی را هرگز نباید دست‌کم گرفت. ممکن است شل شدن دندان نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر باشد. جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان‌ها، مستلزم داشتن یک تعهد بلندمدت و هوشمندانه نسبت به انتخاب غذاهای سالم و رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها می‌باشد. توجه داشته باشید که لق شدن دندان‌ها می‌تواند نشانه و یا عامل ایجاد عوارض مختلف در آینده باشد. بنابراین اگر می‌خواهید از لق شدن دندان‌ها و یا آسیب‌دیدگی آن‌ها جلوگیری به عمل‌آورید، مراجعه منظم به دندانپزشک، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به ‌صورت روزانه بسیار مهم می‌باشد.

  لق شدن دندان

  علل لق شدن دندان ها

  شرایط متعددی در خصوص بهداشت دهان و دندان وجود دارد که هر کدام می‌تواند منجر به لق شدن دندان‌ها گردد.

  بیماری لثه

  بیماری‌های پریودنتال (التهاب لثه) نه ‌تنها لثه‌ها را درگیر می‌کند، بلکه استخوان‌های اطراف دندان‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد، استخوان‌ها در حمایت از دندان‌های ما نقش مؤثری ایفا می‌کنند. بیماری‌های مربوط به لثه‌ها، یکی از شایع‌ترین علل شل شدن دندان‌ها و انحراف آن‌ها می‌باشد. این فرایند از آنجایی شروع می‌شود که پلاک‌های میکروبی موجود بر روی دندان‌ها، در اطراف لثه‌ها سخت‌تر شده و تبدیل به جرم‌های دندانی می‌شوند. جرم‌های دندانی به دلیل مسواک نزدن کافی و استفاده نکردن از نخ دندان ایجاد می‌شوند. هنگامی‌ که جرم‌های دندانی شکل می‌گیرند، پلاک‌های میکروبی بیشتری بر روی آن‌ها رسوب خواهند کرد که شامل سموم باکتریایی نیز می‌باشد. در نتیجه لثه‌ها ملتهب گشته، دچار خونریزی شده و تحلیل می‌روند. تحلیل لثه می‌تواند باعث عمیق‌تر شدن شکاف لثه در اطراف دندان شود، این امر باعث می‌شود باکتری‌ها و سموم آن‌ها در عمق شکاف لثه‌ها نفوذ پیدا کنند. این امر می‌تواند باعث ضعیف شدن بافت استخوان و بافت همبند اطراف دندان‌ها شود، این بافت‌ها دندان را محکم در جای خود نگه می‌دارند.

  تغییرات هورمونی در دوران بارداری

  سطح بالای پروژسترون و استروژن در دوران بارداری می‌تواند لیگامان و استخوان‌های اطراف دندان‌های شما را شل کند، در نتیجه ممکن است دندان‌ها لق شوند. خوشبختانه، معمولاً این حالت موقتی است و منجر به از دست رفتن دندان‌ها نمی‌شود، مگر آنکه عوارض دیگری مانند بیماری‌های لثه نیز گریبان گیر مادر شده باشد. زمان را از دست ندهید، اگر در دوران بارداری دچار لقی دندان شدید، با پزشک خود به مشورت بپردازید.

  پوکی استخوان

  مردان و زنان ممکن است به بیماری پوکی استخوان مبتلا گردند، در این بیماری تراکم استخوان‌ها کاهش یافته و بیمار در معرض شکستگی‌های استخوانی قرار می‌گیرد. زمانی که تراکم استخوان‌های اطراف دندان‌ها کاهش یابد، ممکن است دندان‌ها شل گردند. به گفته موسسه ملی بهداشت امریکا، زنان مبتلا به پوکی استخوان نسبت به زنان سالم، سه برابر بیشتر دچار لقی دندان می‌شوند. توصیه می‌شود در خصوص داروهای مصرفی خود در خصوص پوکی استخوان با پزشک خود به مشورت بپردازید. احتمال آن کم است، اما برخی از داروهای ضد پوکی استخوان می‌تواند با برخی از درمان‌های دندان‌پزشکی تداخل داشته باشند. ممکن است این داروها شرایطی را ایجاد کنند که به آن” استئونکروز” می‌گویند، که می‌تواند به شل شدن دندان‌ها منجر گردد.

  نیروهای ناشی از ضربه

  اگر نیروی زیادی بر دندان‌ها وارد شود، لیگامان‌ها (رباط‌ها) و بافت‌های همبند اطراف دندان‌ها که دندان را در جایگاه خود تثبیت می‌کنند، ممکن است دچار کشیدگی شوند. زمانی که لیگامان‌ها کشیده شوند، ممکن است دندان افراد لق شود. این اتفاق می‌تواند در اثر مواردی همچون دندان‌قروچه مداوم در شب، قفل شدن فک و یا تراز نبودن دندان‌ها، ایجاد شود. ضربه به دهان در اثر سقوط و یا تصادفات نیز، می‌تواند به رباط‌ها و استخوان‌های اطراف دندان‌ها آسیب برساند. هر گونه آسیب به ناحیه دهان خود را یک اورژانس دندانپزشکی در نظر بگیرید و به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

  لق شدن دندان‌ها در اثر سن

  کودکان معمولاً اولین دندان‌های خود را در حدود یک‌سالگی به دست می‌آورند و بین ۴ الی ۶ سالگی با لق شدن دندان شیری خود، آنها را از دست می‌دهند. با این‌ حال، در موارد نادر، ممکن است نوزادان و یا کودکان نو پا ، دندان‌های جدید خود را از دست بدهند. در این صورت، باید به پزشک خود مراجعه نمایید. لق شدن دندان کودکان و نوزادان می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر باشد.

  روش‌های درمان دندان لق

  جرم‌گیری و جرم‌گیری عمیق

  جرم‌گیری و تسطیح ریشه دو روش رایج برای کمک به تقویت ریشه‌های دندانی محسوب می‌شوند. جرم‌گیری فرایندی است که پایه دندان و ریشه را از وجود پلاک‌ها پاک‌سازی می‌کنند. در مقابل تسطیح ریشه یا جرم‌گیری عمیق، روشی است که بخشی از عاج و یا سطح ریشه به‌صورت عمیق‌تر پاک‌سازی می‌شود، جایی که پلاک‌ها به‌صورت عمیق نفوذ پیداکرده‌اند.

  محافظ یا گاردهای دندانی

  محافظ‌های دندانی شایع‌ترین روش درمانی برای لقی دندان در مواردی همچون دندان‌قروچه می‌باشند. به ‌طور کلی محافظ‌های دندانی از قطعاتی نرم تشکیل‌ شده‌اند که دندان‌ها را پوشش می‌دهند، به ‌نحوی ‌که ردیف بالا و پایین دندان‌ها با هم تماس نداشته باشند. این محافظ‌ها معمولاً در سه نوع مختلف در دسترس هستند: غیراختصاصی (stock)، نوعی که قبل از استفاده در آب جوش قرار می‌گیرد (boil-to-fit) و قالب‌های اختصاصی یا سفارشی.

  اسپلینت‌ها

  اسپلینت‌های (آتل) دندانی معمولاً از مواد کامپوزیتی، رزین و فلزی ساخته می‌شوند، از طریق اتصالات خود دندان‌های لق شده را به دندان‌های مجاور متصل کرده و ثابت می‌کنند، در واقع آن‌ها از دندان‌های سالم به‌ عنوان یک تکیه‌گاه استفاده می‌کنند. تثبیت دندان‌های لق شده، دندان را ثابت نگه می‌دارد تا بافت لثه و اطراف ریشه ‌ترمیم گردد. طول مدت استفاده از اسپلینت‌ها در افراد مختلف متفاوت است،‌ اما به‌ طورمعمول حدود چند هفته تا چند ماه طول خواهد کشید.

  جراحی و ایمپلنت

  دندان‌هایی که به‌ خودی ‌خود محکم نشوند و یا به درمان‌هایی همچون اسپلینت‌ها، گاردهای محافظ و یا جرم‌گیری پاسخ ندهند، ممکن است برای تثبیت به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دندان‌پزشکان اغلب قادر خواند شد از داخل ریشه دندان‌ها را تثبیت نمایند، اگر نتوان مشکل دندان را برطرف نمود، ممکن است دندان معیوب کشیده شده و به جای آن کاشت ایمپلنت توصیه گردد.

  چگونه از لق شدن دندان ها جلوگیری نماییم؟

  بهترین راه برای جلوگیری از لق شدن دندان ها، داشتن بهداشت مناسب دهان و دندان می‌باشد که شامل مسواک زدن کافی و استفاده منظم از نخ دندان می‌باشد. همچنین، حداقل هر شش ماه یک‌بار جهت معاینه باید به دندانپزشک مراجعه شود. اگر دچار دندان‌درد و یا مشکلات دندانی گردید، در اسرع وقت باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. همچنین داشتن یک رژیم غذایی سالم که شامل مصرف کلسیم کافی، پروتئین و سایر مواد مغذی می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر دچار مشکلات دندانی هستید در خصوص رژیم غذایی و تغییر آن با پزشک و یا دندانپزشک خود به مشورت بپردازید.

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

ذات‌الریه

با خوابیدن با دندان مصنوعی یک قدم به ذات‌الریه نزدیک می شوید!

بی‌توجهی به سلامت بهداشت دهان و دندان از عوامل اصلی خطرساز برای ابتلا به ذات‌الریه در میان سالمندان است. از انجا که استفاده از پروتز در طول خواب احتمال بروز پلاک زبان و پروتز، التهاب لثه و ابتلا به بیماری‌های قارچی را افزایش می‌دهد، این افراد استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های عفونی تنفسی، نظیر […]

سیگار کشیدن و ایمپلنت

آیا سیگار کشیدن و ایمپلنت باهم در تضاد اند؟ | ایمپلنت

تاثیر سیگار کشیدن و ایمپلنت عمدتا بستگی به تعداد سیگار هایی دارد که قرد در روز می کشد. زیاد سیگار کشیدن و بالا رفتن زیاد نیکوتین خون در خونرسانی به عروق ریز دراطراف ایمپلنت دندان جهت جوش خوردن ایمپلنت دندان و یا پودر استخوان نصب شده تداخل ایجاد می کند. آیا سیگار کشیدن و ایمپلنت باهم […]

التهاب لثه

التهاب لثه یا بیماری ژنژیویت چطور ایجاد می شود و درمان آن چیست؟

ژنژیویت (Gingivitis) یا التهاب لثه به حالتی گفته می‌شود که پلاک‌های دندانی در خط لثه تجمع پیدا می‌کند و باعث تحریک لثه و حساس شدن آن می‌شود که گاهی خونریزی هم پیدا می‌کند. التهاب لثه چگونه به وجود می آید؟ تجمع موادغذایی مصرف شده و یا مواد معدنی موجود در بزاق دهان بر روی دندان‌ها […]

مشاوره کلینیک آیریس
سوالی دارید ؟
سلام .
برای مشاوره پیام دهید .
Powered by