• turned_in کورتاژ لثه چیست و به چه دلیل انجام می شود؟

  در علم پریودونتولوژی، کورتاژ لثه به معنی برداشتن و حذف و تراشیدن دیواره لثه پاکت پریودونتال می باشد. این عمل برای جداسازی بافت نرم دیواره لثه می باشد که حاوی عفونت و میکروب است.

  در واقع در کورتاژ، بافت گرانولشین یا بافت جوانه ای (granulation tissue) پاکت پریودونتال حذف می شود، پاکت پریودونتال در واقع از دست رفتن اتصالات لثه ای دیواره دندان می باشد و در محل قطع این الیاف (pdl) میکروب های محیط دهان که برای لثه آسیب رسان می باشد، نفوذ می کنند.

  بافت گرانولسین معمولا فرمن می باشد و دارای بافت افزایش یافته فیبرو بلستیک و عروق ریز مختلف (خونچکان) و آماسی مزمن می باشد که ممکن است حاوی قطعات کلکولوس یا کلنی های میکروبی می باشد که اگر توده یا کلنی میکروبی وجود داشته باشد باعث می شود شکل پاتولوژیک بافت پایدار باشد و جلوی ترمیم بافت لثه سالم گرفته شود.

  در واقع این بافت جوانه ای (گرانولشین) التهابی و متورم توسط سلولهای اپیتلیوم پوشیده می شوند و رشته های بلندی از آن به داخل این محیط آماسی کشیده می شوند. وجود این اپی تلیوم به عنوان سدی مانع چسبیدن فیبرهای (رشته های) جدید در ناحیه می شود.

  کورتاژ لثه

  کلکولوس یا جرم چیست؟

  رسوبات سختی است که در اثر تمیز نکردن و پاک نشدن مواد غذایی ، مواد تجزیه میکروبی و مواد حاصل از تجزیه مواد غذایی منیرالیزه شده و معدنی و سخت می شود و توسط جرمگیری حذف می شود. در این روش نیز مواد عفونی و بافتهای غیر زنده از سطح دندان حذف می شود. جرم گیری به طور غیر مستقیم درجات مختلفی از کورتاژ را نیز در بر دارد اما باید توجه داشت که آنها روشهای متفاوتی هستند و به عنوان یک درمان جدا در نظر گرفته می شوند.

  انواع کورتاژ لثه

  کورتاژ می تواند لثه ای و زیر لثه ای باشد. کوتاژ لثه ای شامل حذف بافت نرم ملتهب و متورم دیواره کناری پاکت پریودونتال است، کورتاژ زیر لثه ای در قسمتهای نزدیک به ریشه و اتصالات لثه ای نزدیک به ریشه انجام می شود (epithelial attachment) و اتصال بافت همبند بر لبه استخوان را جدا می کند.

  زمانی که جرم گیری و تسطیع (صاف کردن) سطح ریشه انجام می گیرد، درجاتی از کورتاژ به صورت ناخواسته انجام می شود، که کورتاژ غیر عمدی گفته می شود (inadvertent)

  هدف از کورتاژ که جدا از عمل جرمگیری می باشد. کاهش عمق پاکت به وسیله افزایش انقباض لثه ای (gingival shrinkage) می باشد که چسبندگی جدید بافت همبند را نیز موجب می گردد. در بعضی موارد کورتاژ هر دو عمل انقباض لثه ای و چسبندگی مجدد بافت همبند را موجب می شود.

  انجام عکل کورتاژ لثه باید نزد دندان پزشک متخصص (periodontist) انجام گردد.

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

بیماری قلبی و سلامت دهان

بیماری‌های قلبی و سلامت دهان در دو جبهه مخالف هم!

بیماری‌های قلبی و سلامت دهان از دو طریق متفاوت با هم در ارتباطند: آیا می‌دانستید که بیماری‌های قلبی و سلامت دهان با هم مرتبط هستند؟ بین بیماری‌های قلبی و سلامت دهان ارنباط بسیار عمیقی وجود دارد و تحقیقات نشان میدهد که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم به طور چشمگیری روی سلامت قلب و عروق […]

ترس از رفتن به مطب دندانپزشک

ترس از رفتن به مطب دندانپزشک حاصل از چیست؟

اگر صدای وزوز مته دندان و یا بوی لاتکس مطب شما را میترساند، بدانید که تنها نیستید. میلیونها نفر از مردم از دریافت درمان لازم و ضروری بدلیل ترس از رفتن به مطب دندانپزشک اجتناب میکنند. اگر چه ممکن است دلایل بسیاری برای اضطراب وجود داشته باشد، با این حال، دندانپزشکی مدرن و کسانی که […]

sdsdsdsd

کودک را نزد چه دندانپزشکي بايد برد و از چه زمان دندان ها نیاز به مراقبت دارند؟

آيا دندانهاي يک کودک ۳ ساله نياز به استفاده از نخ دندان دارند؟ از کجا بايد بدانم اگر کودکم نياز به ارتودنسي دارد ؟ خيلي از والدين در اين مورد که چند بار بايد کودکشان را نزد دندانپزشک ببرند مشکل دارند . آنها مي دانند که بايد مواظب دندان بچه ها باشند و از پوسيدگي […]