• turned_in پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت | ایمپلنت

  گاهی اوقات افرادی که می‌خواهند ایمپلنت دندان بکارند ممکن است استخوان فک مناسبی برای پشتیبانی از ایمپلنت نداشته باشند.

  در چنین شرایطی افزایش و تقویت استخوان باید پیش از کاشت ایمپلنت انجام شود. هدف از این کار تقویت استخوان و ساختار نگهدارندة ایمپلنت دندان است.

  اغلب تقویت استخوان با پیوند استخوان انجام شود که در آن مواد پیوند استخوان در مرحله کاشت ایمپلنت اضافه شده و پس از مدتی استخوان جدید تشکیل می‌شود.

  پیوند استخوان

  دلایل تقویت استخوان فک

  برای این که استخوان فک بتواند ایمپلنت دندان را سال‌های سال محکم نگه دارد باید سالم بوده و حجم و تراکم کافی باشد.

  در صورتی که مشکلات دندانپزشکی مانند بیماری لثه (التهاب و عفونت لثه)، جراحت در ناحیه صورت و فک و از این قبیل مشکلات داشته ‌اید ممکن است کیفیت استخوان فک تان برای کاشت ایمپلنت مناسب نباشد.

  همچنین افرادی که مدت زیادی از کشیدن دندان شان می‌گذرد یا سال‌های زیادی است که دندان مصنوعی استفاده می‌کنند احتمالاً تراکم و حجم استخوان شان برای پشتیبانی ایمپلنت کفایت نمی‌کند.

  پیوند استخوان فک چگونه است؟

  امروزه عمل پیوند استخوان با استفاده از دستگاه پیزوسرجری بدون درد انجام می‌شود و روشی بسیار کم تهاجمی تر از گذشته است.

  این عمل را می‌توان در مطب مجهز دندانپزشکی نیز انجام داد. ممکن است دندانپزشکی تصمیم بگیرد عمل افزایش استخوان را هم‌زمان با کشیدن دندان انجام دهد.

  این کار به التیام سریع تر بافت‌ها کمک می‌کند. برای بیمارانی که مدت زیادی است که دندان شان را از دست داده‌ اند، ابتدا بی حسی موضعی تزریق میشود و سپس برشی در بافت لثه ایجاد میشود تا دندانپزشک به استخوان فک دسترسی پیدا کند.

  سپس مواد پیوند استخوان به استخوان نمایان شده افزوده میشود که حاوی کلاژن و پروتئین هایی است که رشد استخوان را تقویت مینمایند. سپس این ناحیه با بخیه بسته میشود.

  هنگامی که استخوان جدید رشد میکند، جایگزین مواد پیوندی میشود. مواد پیوندی به طور کامل جذب میشود.

  استخوان جدید چند هفته تا نه ماه طول میکشد تا التیام پیدا کند و آماده کاشت ایمپلنت شود. مدت زمان دقیق آن بستگی به میزان پیوند و شرایط استخوان دارد.

  مواد پیوند استخوان از کجا به دست می آید؟

  چند روش برای تهیه مواد پیوندی وجود دارد.

  اولین روش پیوند اتوگرافت است که در آن استخوان از خود بیمار دریافت میشود. مواد مورد استفاده برای پیوند ممکن است به صورت یک قطعه استخوان از جای دیگری از بدن بیمار مانند چانه، ران یا ساق برداشته شود.

  در برخی موارد متخصص تحت بی حسی موضعی استخوان را برداشت میکند اما در صورتی که قرار باشد استخوان از ران برداشته شود باید جراحی در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی صورت بگیرد.

  روشهای دیگر تهیه مواد پیوند استخوان عبارتند از برداشت از بدن انسان دیگر یا جسد که به آن آلوگرافت گفته میشود.

  نوع سوم پیوند زنوگرافت است که معمولا از حیواناتی مانند گاو دریافت میشود.

  نوع چهارم پیوند آلوپلاست است که مواد سنتزی یا مصنوعی ساخته شده در آزمایشگاه می باشد.

  استخوان برداشت شده باید به دقت ضد عفونی و فراوری شود تا اطمینان حاصل شود هیچ گونه باکتری یا بیماری به فرد دریافت کننده پیوند منتقل نمیشود.

  استخوان سنتزی و غیر سنتزی را میتوان تحت بی حسی موضعی در مطب دندانپزشکی استفاده کرد.

  سایر درمان ها برای تقویت استخوان فک

  سایر انواع درمانهای دندانپزشکی برای تقویت استخوان فک

  شماری از جراحی های دیگر ممکن است برای بازسازی استخوان دهان انجام شود. این درمانها به صورت زیر هستند:

  • لیفت سینوس که ارتفاع استخوان در فک بالا در ناحیه بالای دندانهای آسیاب بزرگ و کوچک را افزایش میدهد تا آماده دریافت ایمپلنت شود.
  • افزایش ستیغ فک که یک عمل جراحی است که برای پهن تر کردن فک بالا انجام میشود. استخوان تقسیم شده و مواد پیوندی در ناحیه تقسیم شده جایگذاری میشود تا استخوان جدید تولید شده و استخوان فک بالا پهن تر شود.
  • انحراف استئوژنز منجر به طویل شدن استخوان کوتاه میشود. استخوان در حین عمل جراحی بریده میشود و یک منحرف کننده رشد استخوان بین دو قطعه قرار داده میشود تا آنها را به تدریج از هم دور کند و فضای خالی ایجاد شده با تولید سلولهای استخوانی جدید پر شود.
  • محافـظت از ستیغ آلوئولار یا حفره دندان عملی است که به کمک آن تخریب و تحلیل رفتن استخوان پس از کشیدن دندان کاهش یافته و از بازجذب استخوان توسط بدن جلوگیری میشود.

  مراقبت پس از عمل پیوند استخوان

  پس از انجام پیوند استخوان برای ایمپلنت ، دندانپزشک دستور العمل کاملی برای مراقبتهای پس از عمل در اختیار شما قرار میدهد.

  باید مدتی منتظر بمانید تا استخوان جدید ساخته شود که معمولا بین ۶ تا ۹ ماه طول میکشد.

  در این مدت نمیتوانید دندان مصنوعی بگذارید یا برخی غذاها را بجوید. جراح ممکن است توصیه کند از دهانشویه ضد باکتری استفاده کنید تا از ایجاد عفونت پیشگیری شود. همچنین ممکن است مسکن برای رفع درد تجویز گردد.

   

  ترجمه ای از Bone Augmentation And Nerve Repositioning توسط کلینیک آیریس

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

جراحی زیبایی لثه

جراحی زیبایی لثه چیست و به چه منظور انجام می شود؟

آیا وقتی می خندید، احساس می کنید که بافت بزرگ لثه باعث می شود که دندان های بالایی شما چندان به چشم نیایند؟ آیا فکر می کنید وقتی لبخند می زنید، دندان بالایی شما در مقایسه با بافت لثه ای ای که نمایان می شود بیش از حد کوچک به نظر می رسد آیا توجه […]

انواع دهان شویه

انواع دهان شویه و نحوه استفاده از آن ها

سومین بهداشت دهان در کنار مسواک و نخ دندان را میتوان دهانشویه دانست که دندان‌پزشکان روی استفاده از ان از دوره کودکی تاکید دارند. دهان‌شویه‌ها انواع مختلفی دارند و هر یک کارکرد خاص خود را دارند. به همین دلیل مهم است که انواع دهان شویه ها را بشناسیم و با کاربرد و شیوه استفاده از […]

با نگهداری از ایمپلنت‌ های دندانی عمر آن ها را تا ۲۵ سال افزایش دهید! | ایمپلنت

شما با رعایت نکات دندانپزشکان می‌توانید عمر ایمپلنت‌های دندانی را تا ۲۵ سال افزایش دهید. در این مطلب مهم‌ترین نکات نگهداری از ایمپلنت‌های دندانی را برای شما آورده‌ایم. نگهداری از ایمپلنت‌های دندانی امروزه جراحی کارگذاشتن ایمپلنت دندان در فک بسیار سریع و آسان انجام می‌شود. اگر این جراحی‌ها به صورت یک مرحله‌ای انجام شده باشند […]

مشاوره کلینیک آیریس
سوالی دارید ؟
سلام .
برای مشاوره پیام دهید .
Powered by