• turned_in چه عواملی باعث عدم موفقیت ایمپلنت دندان می شوند؟ | ایمپلنت

  شکست درمان ایمپلنت اتفاقی است که علی‌رغم کم بودن احتمال آن، رخ می‌دهد.

  در واقع فرقی نمی‌کند خود ایمپلنت دندان چقدر مقاوم و محکم است، علت شکست درمان غالبا عوامل دیگری مانند ضعف در رعایت بهداشت دهان، بی ‌دقتی در درمان و یا عوامل خارجی است که ایمپلنت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

  عدم موفقیت ایمپلنت منجر به ناراحتی شدید، درد و گاهی اوقات مشکلات دیگری برای سلامتی می‌شود به همین علت باید خیلی زود تحت درمان قرار بگیرد.

  عدم موفقیت ایمپلنت

  ایمپلنت دندان چیست

  ایمپلنت دندان یک پایه تیتانیومی یا زیرکونیا است که در داخل استخوان فک کاشته می‌شود تا جایگزین ریشه دندان شده و تاج مصنوعی را که قرار است جای خالی دندان طبیعی را پر کند، محکم در جای خود ثابت نگه دارد.

  ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. ایمپلنت بسیار با دوام و محکم است و طول عمر زیادی دارد.

  متداولترین دلایل عدم موفقیت ایمپلنت عبارتند از:

  • پری ایمپلنتیت
  • عدم تکامل فرایند یکپارچگی استخوان
  • آسیب دیدن عصب ها و بافت‌ها
  • مشکلات سینوس
  • وارد آمدن فشار بیش از حد بر ایمپلنت
  • واکنش آلرژی
  • باز پس زدن بدن به عنوان شیء خارجی
  • خم شدن یا ترک خوردن خود ایمپلنت

  پری ایمپلنتیت

  پری ایمپلنتیت به عفونت بافت‌های پیرامون ایمپلنت گفته می‌شود که یکی از دلایل اصلی عدم موفقیت ایمپلنت دندان است.

  این عفونت ممکن است در حین جراحی کاشت ایمپلنت و یا پس از عمل جراحی در زمانی که باکتری‌ها در دهان فعالیت دارند اتفاق بیفتد. چسب دندانپزشکی که برای چسباندن روکش به پایه تیتانیومی ایمپلنت استفاده می‌شود نیز در صورتی که از زیر روکش دندان نشت کند و به بافت لثه برسد، می‌تواند منجر به عفونت شود.

  پری ایمپلنتیت هم در بافت‌های نرم مانند لثه و هم در بافت‌های سخت مانند استخوان پیرامون ایمپلنت اتفاق می‌افتد.

  این نوع عفونت لثه پیرامون ایمپلنت می‌تواند منجر به تحلیل رفتن استخوان‌ها و لق شدن ایمپلنت شود. این وضعیت را گاهی اوقات می‌توان درمان کرد اما در بیشتر موارد باید ایمپلنت خارج شده و جایگزین شود.

  بیمارانی که لثه در آنها کم حجم است، بیماران مبتلا به دیابت، افراد سیگاری و افرادی که بهداشت دهان را به خوبی رعایت نمی‌کنند بیشتر مستعد این وضعیت هستند.

  implant failure

  عدم تکامل فرآیند یکپارچگی استخوان

  یکپارچگی استخوان به رشد استخوان پیرامون ایمپلنت و جوش خوردن آن به ایمپلنت گفته می‌شود.

  در حقیقت علت اصلی ثبات و استحکام ایمپلنت ، فرآیند یکپارچگی استخوان و آمیخته شدن آن با استخوان فک است که اتصال ساختاری و عملکردی و مستقیم بین استخوان بیمار و ایمپلنت دندان ایجاد می‌نماید.

  این فرایند رشد چندین هفته یا چندین ماه زمان نیاز دارد. در صورتی که این فرآیند به درستی پشت سر گذاشته نشود درمان ایمپلنت موفقیت ‌آمیز نخواهد بود.

  به ‌طور کلی در صورتی که ایمپلنت کاشته شده لق باشد، بیفتد و یا علائم تحلیل رفتن استخوان در پیرامون آن مشاهده شود به این معنی است که درمان با شکست مواجه شده است.

  عوامل زیادی ممکن است منجر به این وضعیت شود که متداولترین آنها عبارت است از کمبود تراکم استخوان، جایگذاری ناصحیح ایمپلنت ، آسیب دیدن بافت‌های پیرامون، وارد آمدن فشار بیش از حد بر ایمپلنت، ضربه دیدن ایمپلنت و یا شکستن آن.

  تراکم و حجم استخوان باید پیش از کاشت ایمپلنت بررسی شود تا اطمینان حاصل شود برای پشتیبانی ایمپلنت کفایت می‌کند.

  بیمارانی که استخوان کافی ندارند ابتدا باید عمل جراحی به نام پیوند استخوان یا لیفت سینوس انجام دهند. به این ترتیب احتمال عدم موفقیت ایمپلنت کاهش پیدا می‌کند.

  آسیب دیدن بافت‌ها و عصب ها

  یکی دیگر از عوامل احتمالی ناموفقیت ایمپلنت که در موارد نادر اتفاق می‌افتد، آسیب دیدن بافت‌ها و به ویژه عصب‌های پیرامون ایمپلنت است.

  هنگامی که پایه ایمپلنت به عصب خیلی نزدیک باشد، ممکن است بیمار درد طولانی، بی ‌حسی یا مور مور شدن گونه، زبان، چانه، لبها یا لثه را تجربه نماید.

  آسیب دیدن بافت‌ها و عصب ها ممکن است موقتی و یا دائمی باشد. ممکن است لازم باشد پایه ایمپلنت از استخوان خارج شود.

  در بیشتر موارد آسیب دیدن بافت‌ها و عصب ها حاصل اشتباهات دندانپزشک می‌باشد. در عمل کاشت ایمپلنت تا حدی بافت‌ها آسیب می‌بینند و این مقدار آسیب، نرمال محسوب می‌شود.

  پس از عمل جراحی، ناراحتی و خونریزی تا چند روز مورد انتظار است اما در صورتی که ناراحتی شدید باشد و یا خونریزی زیاد باشد و یا این ناراحتی و خونریزی بیش از چند روز طول بکشد باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

  مشکلات سینوس

  یکی دیگر از نگرانی‌های مهم در مورد ایمپلنت دندان ، کاشت ایمپلنت در فک بالا است چرا که حفره ‌های سینوسی در بالای ریشه دندان‌های بالایی قرار دارند و ممکن است ایمپلنت وارد سینوس شود.

  در صورتی که تراکم استخوان فک بالا در عقب دهان کافی نباشد به علت وجود سینوس‌ها ممکن است کاشت ایمپلنت در این ناحیه از دهان مشکل ساز شود.

  به منظور ایجاد قاعده استخوانی محکم‌تر و بهتر برای کاشت ایمپلنت، ممکن است جراح عمل لیفت سینوس انجام دهد.

  هدف از این کار بزرگ کردن و افزایش سینوس برای ایجاد استخوان بیشتر در بخش عقبی فک بالا می‌باشد با پشتیبانی بهتری برای ایمپلنت ایجاد شود.

  در صورتی که ایمپلنت وارد حفره سینوس شود این ناحیه دچار التهاب و عفونت می‌شود.

  وارد آمدن فشار بیش از حد

  گاهی اوقات ممکن است دندانپزشک تصمیم بگیرد بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت، بر روی آن روکش دندان نصب نماید.

  در این این عمل اباتمنت و روکش دندان بلافاصله پس از جایگذاری پایه تیتانیومی ایمپلنت، بر روی آن متصل می‌شود تا جای خالی دندان در دهان پر شود.

  در حالی ‌که در عمل معمولی کاشت ایمپلنت دندان روکش متصل نمی‌شود بلکه دندانپزشک چند ماه منتظر می‌ماند تا ایمپلنت به استخوان جوش خورده و کاملاً محکم شود تا تحمل فشار فک را داشته باشد.

  مزیت بارگذاری فوری ایمپلنت در این است که بیمار بلافاصله صاحب دندان می‌شود و جای آن در دهان خالی نمی ماند. همچنین طول مدت درمان و ریکاوری کاهش پیدا می‌کند.

  با این حال باید عوارضی مانند وارد آمدن فشار زیاد بر ایمپلنت و عدم تکامل فرآیند یکپارچگی استخوان را مدنظر داشت.

  وارد آمدن فشار بر ایمپلنت منجر به عدم موفقیت ایمپلنت می‌شود چرا که به راحتی فرآیند جوش خوردن استخوان ایمپلنت را مختل می‌کند.

  بیمارانی که تراکم استخوان در آنها کم است ممکن است گزینه مناسبی برای بارگذاری فوری ایمپلنت نباشند.

  واکنش آلرژی

  ایمپلنت از آلیاژ تیتانیومی ساخته می‌شود که گاهی اوقات حاوی عناصری مانند نیکل است.

  در موارد بسیار نادر برخی از بیماران ممکن است به آلیاژ تیتانیوم واکنش آلرژی یا التهابی نشان دهند. علائم آلرژی ممکن است از سوزش یا مور مور شدن تا تورم و خشکی دهان یا از دست دادن حس چشایی و حتی سندرم خستگی مزمن متفاوت باشد.

  اصطلاح MELISA که مخفف عبارت Memory Lymphocyte Immunostimulation Assay می‌باشد آزمایشی است که تنها روش شناسایی آلرژی احتمالی به تیتانیوم یا فلزات دیگر محسوب می‌شود.

  در مواردی که به تیتانیومی آلرژی نشان می‌دهید، باز هم می‌توانید ایمپلنت بکارید اما به جای ایمپلنت تیتانیومی باید ایمپلنت زیرکونیا بکارید. ایمپلنت زیرکونیا همانند ایمپلنت تیتانیومی بادوام و محکم است اما هیچ ترکیب فلزی ندارد.

  باز پس زدن بدن به عنوان شیء خارجی

  ایمپلنت دندان نیز درست همانند هر پیوند عضو دیگری ممکن است توسط بدن پس زده شود.

  اگر چه این وضعیت نادر است اما برخی بیماران دچار این مشکل می‌شوند. در چنین مواردی بدن انسان ایمپلنت دندان را به عنوان شیء خارجی در نظر می‌گیرد و تلاش می‌کند آن را از خود دور کند.

  نتیجه آن لق شدن و ناموفقیت ایمپلنت است.

  شکستن ایمپلنت

  اگر چه ایمپلنت دندان از تیتانیوم ساخته شده و بسیار محکم و مقاوم است اما این امکان وجود دارد که خم شده یا بشکند.

  شکستن خود ایمپلنت به لطف پیشرفت‌های زیادی که در حوزه دندانپزشکی، مواد و طراحی ایجاد شده است، اصلاً متداول نیست.

  با این حال این امکان وجود دارد که ایمپلنت تحت تأثیر نیروهای شدید خارجی خم شده یا ترک بردارد. برای مثال در صورتی که ضربه ناگهانی به آن وارد شود ممکن است ایمپلنت آسیب ببیند.

  فشار پیوسته و شدید که مدتی ادامه پیدا می‌کند مانند دندان قروچه نیز ممکن است باعث آسیب دیدن خود ایمپلنت شود.

  منبع: implantperio

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

با نگهداری از ایمپلنت‌ های دندانی عمر آن ها را تا ۲۵ سال افزایش دهید! | ایمپلنت

شما با رعایت نکات دندانپزشکان می‌توانید عمر ایمپلنت‌های دندانی را تا ۲۵ سال افزایش دهید. در این مطلب مهم‌ترین نکات نگهداری از ایمپلنت‌های دندانی را برای شما آورده‌ایم. نگهداری از ایمپلنت‌های دندانی امروزه جراحی کارگذاشتن ایمپلنت دندان در فک بسیار سریع و آسان انجام می‌شود. اگر این جراحی‌ها به صورت یک مرحله‌ای انجام شده باشند […]

چه زمانی باید دندان ها را روکش کنیم

چه زمانی باید دندان ها را روکش کنیم ؟

در صورتی که این سوال براای شما ایجاد شده است که چه زمانی باید دندان ها را روکش کنیم در این طلب با ما همراه باشید. تغذیه نامناسب و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می تواند دندان ها را دچار تخریب بر اثر پوسیدگی و وارد آمدن ضربه نیز ممکن است دندان را دچار […]

برفک دهان

برفک دهان در نوزادان و بزرگسالان بر اثر چیست و برای درمان آن چه باید کرد؟

برفک دهان، در دهان نوزادان شایع است. یک نوزاد ممکن است در طی زایمان به برفک دهان مبتلا شود و این برفک عمدتا وقتی ایجاد می شود که مادر دچار عفونت قارچی واژن باشد و زایمان نوزاد به طریق زایمان طبیعی باشد. علائم چنین نوع برفک دهانی معمولا طی ۷ تا ۱۰ روز بعد از […]

مشاوره کلینیک آیریس
سوالی دارید ؟
سلام .
برای مشاوره پیام دهید .
Powered by