• turned_in چه عواملی باعث ایجاد بیماری لثه می‌شوند؟

  بیماری لثه یا ژنژیویت به التهاب بافت‌های پیرامون دندان گفته می‌شود که در بیشتر موارد ناشی از عدم رعایت بهداشت مناسب دهان است. ژینژیویت وضعیتی بسیار متداول است که از نظر شدت طیف گسترده ‌ای را شامل می‌شود. بیماری لثه با قرمزی و تورم لثه و همچنین خونریزی در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن شناخته می‌شود با این حال ممکن است دچار بیماری لثه باشید اما هیچ علائمی نداشته باشد. پریودنتیت عفونت پیشرفته لثه است و گاهی اوقات ممکن است فردی هم دچار ژنژیویت باشد و هم پریودنتیت.

  بیماری لثه

  تفاوت ژنژیویت و پریودنتیت چیست؟

  ژینژیویت التهاب لثه پیرامون دندان است در حالی که پریودنتیت زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان زیر لثه دچار التهاب یا عفونت شده باشد.
  هنگامی که ذرات غذا با بزاق دهان ترکیب شده و پلاک باکتریایی در سطح دندان تشکیل می‌دهند، به مرور زمان لثه دچار تحریک و التهاب شده و ژینژیویت اتفاق می‌افتد. در صورتی که پلاک دندان با مسواک و نخ دندان تمیز نشود، مواد معدنی به ساختار آن اضافه شده و سخت میگردد. در این شرایط به آن جرم یا رسوب گفته می‌شود که بسیار سخت بوده و با مسواک تمیز نمی‌شود بلکه حتماً باید با جرم گیری در مطب دندانپزشکی آنها را پاک کنید.
  هم پلاک و هم جرم دندان به محل مناسبی برای تجمع باکتری‌ها و کلونی سازی آنها تبدیل می‌شود و در صورتی که به موقع از سطح دندان پاک نشود، تحریک، التهاب لثه اتفاق می‌افتد. در صورتی که ژنژیویت را درمان نکنید پیشروی کرده و به وضعیت بدتری به نام پریودنتیت تبدیل می‌شود. در اینجاست که استخوان زیر لثه دچار التهاب و عفونت شده و شروع به تحلیل رفتن می‌کند.

  عوامل بیماری لثه

  چه عواملی باعث ایجاد بیماری لثه می‌شوند؟

  اولین عامل التهاب و عفونت لثه عدم رعایت بهداشت مناسب است که باعث تجمع باکتری‌ها در سطح دندان و مرز لثه می‌شود. اما برخی عوامل باعث افزایش احتمال تجمع باکتری‌ها یا التهاب و عفونت لثه می‌شوند. این عوامل زمینه ‌ساز عبارتند از:
  • سیگار کشیدن
  • کجی، همپوشانی و نامرتبی دندانها
  • تغییرات هورمونی مانند بلوغ، بارداری و یائسگی
  • سرطان و درمان سرطان
  • مصرف الکل
  • استرس
  • تنفس از راه دهان
  • تغذیه نامناسب
  • دیابت شیرین
  • برخی داروها
  • مرتب نبودن مراقبتهای بهداشتی دهان
  • کمبود جریان بزاق

  آیا بیماری لثه باعث بوی بد دهان می‌شود؟

  بوی بد دهان غالباً با مشکلات دهان و دندان مانند عفونت لثه همراه است. هنگامی که باکتری‌های تجمع یافته در پلاک سطح دندان فعالیت می‌کنند مواد شیمیایی آزاد می‌کنند که بوی بدی میدهد. همچنین ممکن است در اثر تجمع پلاک و باکتری‌ها در سطح زبان، بوی بدی ایجاد شود. هنگامی که با مسواک زدن و سایر اقدامات بهداشتی مرتباً دهان خود را تمیز می‌کنید، این بوی بد نیز برطرف می‌شود. سایر عوامل بوی بد دهان عبارتند از نیمه نهفتگی دندان، خشکی دهان، تنفس از راه دهان، ترشحات پشت حلق، عفونت گلو یا ریه، سنگ لوزه، سیگار کشیدن، مشکلات گوارشی و بیماری‌های سیستمیک مانند دیابت.

   

  علایم بیماری لثه چیست؟

  • قرمزی، تورم و سهولت خونریزی لثه
  • احساس طعم ناخوشایند یا بوی بد در دهان
  • ایجاد لکه های سفید بر روی لثه
  • پس‌روی لثه
  • تجمع چرک بین لثه و دندان
  • تغییر نحوه تماس دندان‌ها با یکدیگر یا فاصله بین دندان‌ها
  • اندازه نبودن دندان مصنوعی

  بیماری لثه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

  • معاینه و اندازه گیری لثه – دندانپزشک به کمک وسیله ‌ای به نام پروب، عمق شیار بین لثه و دندان (که به آن پاکِت گفته میشود) را در تمامی دندان‌ها اندازه ‌گیری می‌کند. عمق شیار بین دندان و لثه سالم ۱ تا ۳ میلی‌متر است. همچنین لثه از نظر ابعاد و رنگ بررسی میشود.
  • عکس پرتوی ایکس
  • معاینه حساسیت دندان

  درمان بیماری لثه چیست؟

  هدف از درمان بیماری لثه، شناسایی و برطرف کردن عوامل زمینه ‌ساز بیماری لثه است. بیشتر عوامل بیماری لثه را می‌توان با بهداشت منظم و کامل و جرم گیری از بین برد.

  دارو های بیماری لثه

  داروهای درمان‌ بیماری لثه

  درمان با آنتی ‌بیوتیک همراه با روش‌های دیگر برای کمک به درمان بیماری پیشرفته لثه استفاده می‌شود. دهان‌شویه آنتی ‌بیوتیک نیز ممکن است با نظارت دندانپزشک برای این منظور استفاده شود تا جمعیت باکتری‌های عامل بیماری لثه تحت کنترل قرار بگیرد. ژل یا پلت های حاوی داکسی سایکلین یا کلرهگزیدین نیز ممکن است پس از جرم گیری و تسطیح ریشه (روت پلنینگ) در داخل پاکِت‌های عمیق لثه قرار داده شود تا باکتری‌های سرسخت را نابود ساخته و اندازه پاکِت کاهش پیدا کند. درمان‌های دیگر شامل مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای کنترل درد می‌باشد.

  درمان‌های خانگی و طبیعی برای بیماری لثه

  شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد داروهای طبیعی زیر می‌تواند برای درمان عفونت لثه کارآمد باشد:
  • چای سبز
  • پروکسید هیدروژن
  • محلول آب نمک ولرم
  • جوش شیرین و آب
  • دهان شویه برخی روغنهای گیاهی مانند روغن نارگیل یا روغن کنجد
  • خمیر دندانهای پیشگیری از پوسیدگی

  آیا امکان بازگرداندن آسیب بیماری لثه وجود دارد؟

  در صورتی که دلایل بیماری لثه به درستی شناسایی شود و بیمار به بهبود بهداشت دهان و پیگیری درمان‌های پایبند باشد، بیماری لثه برگشت پذیر است. بهترین نتایج زمانی حاصل می‌شود که درمان در مراحل اولیه ژنژیویت شروع شود. در این مرحله معمولاً تنها کاری که لازم است جرم گیری و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم است. در صورتی که این وضعیت از حالت حاد به مزمن (ژنژیویت مزمن) تبدیل شود و از ژنژیویت به پریودنتیت تبدیل شود نتایج و مسیر بیماری کمتر قابل پیش ‌بینی خواهد بود. بنابراین شروع درمان در مراحل اولیه برای بازگرداندن آسیب‌های ایجاد شده و جلوگیری از گسترش آن، اهمیت بسیار زیادی دارد.

  بیماری های لثه

  آیا بیماری لثه با بیماری‌های دیگر ارتباط دارد؟

  مطالعات زیادی برای درک ارتباط بین بیماری لثه و مشکلات پزشکی دیگر مانند بیماری قلبی، سکته مغزی و بیماری آلزایمر صورت گرفته است. مقایسه باکتری‌های عامل عفونت لثه و بیماری قلبی نشان می‌دهد بین بیماری لثه و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد اما پژوهشگران نمی‌توانند رابطه علت و معلولی پیدا کنند. این در واقع ارتباط را به سختی می‌توان اثبات و یا رد کند بنابراین بهتر است فرض بگیریم زندگی بدون بیماری لثه نه تنها به حفظ سلامت دهان بلکه به حفظ سلامت بدن نیز کمک می‌نماید.
  اگر چه ممکن است اثبات اینکه بیماری لثه چه مشکلاتی برای سلامتی ایجاد می‌نماید دشوار باشد اما مشخص شده است برخی مشکلات سلامتی می‌توانند به بیماری لثه منجر شوند. در صورتی که هر تغییر ناگهانی در شرایط پزشکی فرد ایجاد شود باید از او در مورد شرایط سلامت دهان و دندان نیز سؤال شود. در صورتی که تغییری در وضعیت سلامتی تان ایجاد شود ممکن است سلامت لثه خیلی زود به خطر بیفتد.

  کنترل بیماری لثه در کودکان

  کنترل بیماری لثه در کودکان

  بهداشت دهان در همه کودکان باید از دوازده ماهگی شروع شود. والدین باید دندان‌های کودک را با مسواک و به اندازه یک نخود خمیر دندان، تمیز کنند. همین که فضای دهان شروع به پر شدن کرد با دندان، باید با استفاده از نخ دندان سطوح بین دندان‌ها را تمیز کنید. در ابتدا والدین باید برنامه منظمی برای مسواک زدن دندان‌های کودک داشته باشند تا کودک نیز به این کار عادت کند. به محض آن که کودک توانایی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را کسب نمود، این کار را به خود او واگذار کنید و تنها بر او نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید این کار را به درستی انجام دهد. بهتر است از دو سالگی کودک را به دندانپزشک نشان دهید. به این ترتیب به شکل مؤثری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه در بیشتر کودکان جلوگیری می‌شود. در دوران بلوغ احتمال ژنژیویت افزایش پیدا می‌کند که علت آن تغییرات هورمونی در بدن است.

  بیماری لثه در بارداری

  کنترل بیماری لثه در بارداری

  بسیاری از زنانی که باردار می‌شوند تصور می‌کنند باید از رفتن به نزد دندانپزشک پرهیز نمایند تا آسیبی به بارداری آنها وارد نشود اما جرم گیری دندان یک درمان پیشگیرانه مهم برای حفظ سلامت بارداری و جنین است. در دوران بارداری زنان در خطر بیشتر ژنژیویت قرار می‌گیرند. از آنجایی که افزایش هورمون‌ها در این دوران شدید است، لثه مستعد حمله باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های مضر می‌شود. زنان باردار اغلب علی‌رغم رعایت بهداشت دهان تورم و خونریزی لثه را تجربه می‌کنند . به همین علت جرم گیری در بارداری باید بیشتر از حالت معمول انجام شود تا جلوی خطر عفونت لثه گرفته شود.

  روش‌های پیشگیری از بیماری لثه

  پیشگیری از ژنژیویت و پریودنتیت بسیار ساده است. بهترین راه پیشگیری از آن رعایت درست و منظم بهداشت دهان است. به این معنی که مرتباً مسواک بزنید تا پلاک تشکیل شده بر سطح دندان پاک شود. همچنین باید مرتباً نخ دندان بکشید تا ذرات غذایی گیر کرده بین دندان‌ها خارج شود. برای برخی افراد استفاده از مسواک برقی ساده ‌تر و مؤثرتر است. استفاده از دهان‌شویه پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به کاهش جمعیت باکتری‌های عامل بیماری لثه کمک می‌کند.
  علاوه بر رعایت اصول بهداشت دهان اقدامات دیگری نیز می‌توانید برای کاهش احتمال بیماری لثه انجام دهید:
  استراحت کافی و مدیریت استرس – سیستم ایمنی برای کنترل بیماری‌ها اهمیت زیادی دارد و با خواب کافی و کاهش استرس می‌توانید بدن را برای مقابله با بیماری‌ها از جمله بیماری لثه آماده کنید.
  ترک سیگار – احتمال ابتلا به بیماری لثه در افراد سیگاری بسیار بیشتر از دیگران است بنابراین با پرهیز از استعمال دخانیات کمک بیشتری به سلامت لثه و دندان‌های خود می‌کنید.
  درمان ارتودنسی -در صورتی که دندان‌ها صاف و همراستا باشند تمیز کردن آنها با مسواک بسیار آسان‌تر و مؤثرتر انجام می‌شود.
  رژیم غذایی – باکتریهای موجود در دهان از قند باقی مانده غذا تغذیه می‌کنند بنابراین با محدود کردن غذاهای شیرین و پر کربوهیدرات غذا رسانی به باکتری‌ها را محدود می‌کنید. از طرفی رژیم غذایی متعادل و سالم، سیستم ایمنی را تقویت کرده و بدن را برای مبارزه با عفونت آماده می‌کند.

  خمیر دندان مناسب برای پیشگیری از بیماری لثه

  هدف از مسواک زدن، پاک کردن پلاک تشکیل شده در سطح دندان‌ها و بین دندان‌ها و پیشگیری از بیماری لثه و پوسیدگی دندان است. در صورتی که به صورت منظم و صحیح مسواک بزنید همه خمیر دندان‌ها می‌توانند از عهده این کار بربیاید. برخی ترکیبات مورد استفاده در برخی انواع خمیر دندان در پاک کردن پلاک مؤثرتر است و از تشکیل پلاک در سطح دندان پس از مسواک زدن جلوگیری می‌کند. مواد ساینده موجود در برخی انواع خمیر دندان مانند سیلیکات و کربنات کلسیم به پاک کردن پلاک‌هایی که سخت‌تر چسبیده ‌اند، کمک می‌نماید. سولفات لوریل سدیم یک ماده تمیز کننده مورد استفاده در خمیر دندان است که باعث خاصیت کف کنندگی خمیر دندان می‌شود. از نظر میزان سولفات لوریل سدیم یا SLS خمیر دندانها متفاوتند. مقدار زیاد سولفات لوریل سدیم برای بیمارانی که خشکی دهان دارند یا تولید بزاق در آنها کم است، میتواند مشکل ساز باشد. برخی انواع خمیر دندان خاوی عامل کنترل پلاک مانند پیروفسفات و سیترات روی هستند که از چسبیدن پلاک به دندانها پس از مسواک زدن، جلوگیری می نماید. با استفاده از خمیر دندان حاوی هر یک از ترکیبات نامبرده کارایی مسواک زدن افزایش می یابد.
  به علاوه شستشوی دهان با دهان شویه حاوی روغنهای ضروری به مدن ۳۰ ثانیه پس از مسواک، میتواند به کنترل تجمع پلاک کمک نماید.

  آیا بیماری لثه مسری است؟

  اگر چه بیشتر عواملی که منجر به بیماری لثه میشوند بستگی به خود فرد دارند، اما شواهد محدود علمی نشان میدهند باکتریهای عامل بیماری لثه از والدین به کودکان و از زن و شوهر به یکدیگر منتقل میشود.

  منبع: medicinenet

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

لبخند لثه ای

چه کسانی لبخند لثه ای دارند و چگونه می توانند آن را درمان کنند؟

لبخند لثه ای عارضه‌ای است که در آن بافت لثه بالایی بیش از حد معمول، نمایان می‌شود و نسبت بافت لثه به دندان به طور قابل ‌توجهی غیرطبیعی به نظر می‌آید. در واقع دندان‌های بالایی در مقایسه با مقدار لثه‌ی نمایان‌شده بسیار کوچک به نظر می‌رسند. لبخند لثه‌ای تأثیر نامطلوبی روی زیبایی لبخند شما دارد، […]

عدم موفقیت ایمپلنت

عدم موفقیت ایمپلنت در چه مواردی اتفاق می افتد؟ | ایمپلنت

بیشتر افراد شرایط کاشت ایمپلنت دندان را دارند. مهم‌ترین شرط آن مناسب بودن شرایط استخوان فک برای پشتیبانی از ایمپلنت است. همچنین نباید بیماری لثه داشته باشید. ایمپلنت دندان در موارد زیر توصیه نمی‌شود: افراد سیگاری افرادی که بیماری‌های خود ایمنی دارند و یا داروهایی برای درمان این بیماری‌ها مصرف می‌کنند افرادی که پرتو درمانی […]

اثرات سیگار بر دندان

اثرات سیگار بر دندان چیست؟

استعمال دخانیات یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان و به خصوص پوسیدگی دندانی است. سموم موجود در دود سیگار باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بيماري‌هاي لثه، لقي دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان مي‌شود. همچنین به دنبال مصرف دخانیات، بزاق ترشح شده در دهان کاهش می‌یابد. اثرات سیگار […]

مشاوره کلینیک آیریس
سوالی دارید ؟
سلام .
برای مشاوره پیام دهید .
Powered by