• turned_in عدم موفقیت ایمپلنت در چه مواردی اتفاق می افتد؟ | ایمپلنت

  بیشتر افراد شرایط کاشت ایمپلنت دندان را دارند.

  مهم‌ترین شرط آن مناسب بودن شرایط استخوان فک برای پشتیبانی از ایمپلنت است. همچنین نباید بیماری لثه داشته باشید. ایمپلنت دندان در موارد زیر توصیه نمی‌شود:

  • افراد سیگاری
  • افرادی که بیماری‌های خود ایمنی دارند و یا داروهایی برای درمان این بیماری‌ها مصرف می‌کنند
  • افرادی که پرتو درمانی در ناحیه سر یا گردن داشته‌ اند
  • افرادی که دیابت کنترل نشده دارند

  مراحل ایمپلنت دندان

  ابتدا دندانپزشک یا متخصص ایمپلنت وضعیت شما را بررسی می‌کند تا مشخص شود آیا شرایط لازم برای کشت ایمپلنت دندان دارید یا خیر.

  برخی افراد ممکن است پس از چند سال تصمیم به پر کردن جای خالی دندان با ایمپلنت گرفته باشند که در این صورت ممکن است استخوان فک آنها تا حد زیادی تحلیل رفته باشد. این افراد نیاز به انجام جراحی پیوند استخوان قبل از کاشت ایمپلنت دندان دارند .

  برخی دیگر ممکن است بخواهند بلافاصله پس از کشیدن دندان که غالباً در اثر پوسیدگی شدید یا بیماری لثه مجبور به انجام آن هستند، ایمپلنت بکارند. به این روش کاشت دندان فوری یا جراحی ایمپلنت فوری بلافاصله بعد از خارج کردن ریشه دندان گفته می شود .

  با این حال در صورتی که عفونت شدید در ریشه دندان یا لثه پیرامون وجود داشته باشد ممکن است لازم باشد پس از کشیدن دندان چند ماه منتظر بمانید تا عفونت کاملاً برطرف شده و بافت‌ها التیام پیدا کنند. وجود عفونت فعال بعد از خارج کردن ریشه شانس عدم موفقیت ایمپلنت دندان را بالا می برد و باعث عفونت ایمپلنت می شود . که باعث شل شدن و خارج شدن ایمپلنت از استخوان فک خواهد شد .

  در صورتی که استخوان فک شرایط لازم برای پشتیبانی از ایمپلنت را نداشته باشد باید پیوند استخوان انجام دهید.

  در صورتی که پیوند استخوان برای ایمپلنت انجام می‌دهید باید چهار تا هشت ماه دیگر صبر کنید تا استخوان رشد کرده و بتواند ایمپلنت را پشتیبانی نماید.

  در این مدت اگر نمی‌خواهید بدون دندان بمانید، می‌توانید دندان مصنوعی یا بریج دندان استفاده کنید.

  عدم موفقیت ایمپلنت

  کاشت ایمپلنت

  در بیشتر موارد کاشت ایمپلنت به صورت دو مرحله ‌ای انجام می‌شود. با این حال در برخی موارد این کار به صورت یک مرحله ‌ای صورت می‌گیرد. در اینجا کاشت دو مرحله‌ ای ایمپلنت دندان توضیح داده می‌شود.

  جراحی اول: کاشت ایمپلنت

  ممکن است پیش از عمل، آنتی ‌بیوتیک و مسکن به شما داده شود. با استفاده از بی ‌حسی موضعی و در صورت لزوم آرام بخش، در حین عمل آرام بوده و هیچ دردی احساس نمی‌کنید.

  برای کاشت ایمپلنت ابتدا جراح برشی در لثه ایجاد می‌کند تا به استخوان دسترسی پیدا کنند.

  سپس سوراخی در استخوان ایجاد نموده و ایمپلنت را در داخل سوراخ قرار می‌دهد. احتمالاً جراح عکس پرتوی ایکس از این ناحیه می‌گیرد تا در مورد محل کاشت ایمپلنت مطمئن شود.

  پس از جایگذاری ایمپلنت لثه روی ایمپلنت را پوشانده و بخیه زده می‌شود. مدت زمان این عمل جراحی بستگی به تعداد ایمپلنت‌ها و همچنین نیاز به پیوند استخوان هم‌زمان با کاشت ایمپلنت دارد.

  در برخی مواقع کاشت ایمپلنت تکی کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.

  پس از برطرف شدن تاثیر بی حسی، درد احساس میکنید. میزان درد بستگی به شرایط هر فرد دارد اما معمولاً مسکن نسبتاً ضعیف برای آن تجویز می‌شود.

  در صورتی که ایمپلنت در جلوی دهان کاشته شده باشد دندانپزشک موقتاً با دندان مصنوعی یا بریج جای خالی آن را پر می‌کند تا زیبایی لبخند تحت تأثیر قرار نگیرد.

  پیش از عمل جراحی این گزینه ‌ها با شما مطرح شده و در مورد آنها تصمیم ‌گیری می‌شود.

  پس از عمل جراحی جایگذاری ایمپلنت باید آنتی ‌بیوتیک و مسکن مصرف کنید. همچنین احتمالاً دستورالعمل زیر به شما داده می‌شود:

  • تف نکنید، سیگار نکشید، نوشیدنی با نی ننوشید و چیزی نمکید. این کارها ممکن است باعث جدا شدن لخته خون تشکیل شده در حفره دندان و کندتر شدن فرآیند التیام شود.
  • تنها غذاهای نرم مصرف کنید تا لثه آسیب نبیند
  • تا چند روز محل کاشت ایمپلنت را تمیز نکنید اما بقیه دهان طبق روال همیشه باید تمیز ‌شود. ممکن است دهانشویه ها ضد باکتری برای تمیز کردن دهان به شما داده شود.
  • هفت تا ده روز بعد برای کشیدن بخیه‌ها باید مجدداً مراجعه نمایید.

  پس از این که ایمپلنت در فک کاشته شد باید چند ماه منتظر بمانید تا استخوان به ایمپلنت جوش بخورد . این فرآیند معمولاً برای فک پایین سه تا چهار ماه و برای فک بالا پنج تا شش ماه طول می‌کشد. در این مدت معمولاً سر ایمپلنت در زیر لثه پنهان می‌ماند.

  جراحی دوم: نصب ترمیم

  پس از این که فرایند جوش خوردن استخوان به ایمپلنت که به آن یکپارچگی استخوان گفته می‌شود انجام شد، آماده مرحله دوم هستید.

  پس از بی ‌حسی موضعی، جراح برش کوچکی در لثه ایجاد می‌کند تا روی ایمپلنت باز شود.

  سپس پیچ درپوش از ایمپلنت باز شده و به جای آن هیلینگ کپ روی آن نصب می‌شود.

  هیلینگ کپ شبیه یک استوانة فلزی کوچک است که روی ایمپلنت بالاتر از سطح لثه قرار می‌گیرد تا لثه پیرامون آن شکل گرفته و به همین صورت التیام پیدا کند تا بعدا که روکش نصب می‌شود لثه تنگاتنگ آن را در بر بگیرد.

  در درصد بسیار کمی از موارد ممکن است فرآیند یکپارچگی استخوان با موفقیت انجام نشود. در چنین شرایطی دندانپزشکی یکی از اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

  ۱- ایمپلنت از استخوان خارج شده و ایمپلنت کمی پهن‌تر به جای آن قرار می‌گیرد

  ۲- ایمپلنت خارج شده و پیوند استخوان در فضای خالی انجام می‌شود و مدتی به بافت‌ها فرصت داده می‌شود تا به خوبی التیام پیدا کنند و آماده کاشت مجدد ایمپلنت شوند.

  برخی از دندانپزشکان امروزه از ایمپلنت یک مرحله ‌ای استفاده می‌کنند. در این روش ایمپلنتی که در داخل فک کاشته می‌شود در زیر لثه پنهان نمی‌شود بلکه از لثه بیرون میزند تا نیازی به جراحی دوم برای باز کردن روی لثه نباشد.

  به طور کلی دو تا سه هفته پس از جراحی دوم برای فرآیند نصب روکش، بریج یا دندان مصنوعی مراجعه می‌کنید.

  عوارض ناشی از جراحی

  هر عمل جراحی با احتمال بروز خطرات و عوارض همراه است و جراحی کاشت ایمپلنت دندان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  مشکلاتی که ممکن است در عمل جراحی کاشت ایمپلنت ایجاد شود عبارتند از خونریزی، عفونت و آسیب دیدن عصب ها، سینوس‌ها و یا حفره بینی.

  هنگامی که ایمپلنت برای فک پایین استفاده می‌شود دندانپزشک ممکن است در حین دریل کاری تصادفاً به عصب های فک پایین صدمه بزند.

  این آسیب باعث درد یا بی حسی میشود. در صورتی که بی‌ حسی اتفاق بیفتد معمولاً در بخش پایینی لب، چانه یا یک طرف زبان احساس می‌شود. ممکن است بی حسی تا چند ماه ادامه پیدا کند و در برخی موارد ماندگار می‌شود.

  در فک بالا این احتمال وجود دارد که هنگام دریل کردن سوراخ در استخوان فک، سوراخ به حفره بینی یا یکی از سینوسها برسد.

  این امر ممکن است منجر به عفونت شود. برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی باید پیش از عمل جراحی عکس پرتو ایکس مخصوصی گرفته شود تا جراح موقعیت دقیق عصب ها، سینوس‌ها و حفره بینی را شناسایی نماید.

  عدم موفقیت ایمپلنت

  به‌ طور کلی در بیش از ۹۰% موارد جراحی ایمپلنت موفقیت ‌آمیز است.

  گاهی اوقات این عمل به علت نا موفقیت فرآیند یکپارچگی استخوان، با شکست مواجه می‌شود.

  عدم موفقیت ایمپلنت معمولاً در مرحله دوم جراحی که روی ایمپلنت باز می‌شود و دندانپزشک متوجه شل بودن آن میشود، آشکار می‌گردد.

  در این موارد ایمپلنت باید خارج شده و مدتی بعد ایمپلنت دیگری کاشته شود.

  گاهی اوقات پس از مرحله اول جراحی به دلایل زیر یکپارچگی استخوان با ایمپلنت صورت نمی‌گیرد:

  • آسیب حاصل از جراحی
  • عفونت پیرامون ایمپلنت
  • سیگار کشیدن که باعث کاهش جریان خون به استخوان و لثه در حال التیام شده و می‌تواند فرایند جوش خوردن استخوان ایمپلنت را دچار اشکال نماید
  • ضعف استخوان – در صورتی که استخوان کافی برای ثابت نگه‌ داشتن ایمپلنت وجود نداشته باشد، تحت فشارهایی که از فک وارد می‌شود ایمپلنت ممکن است حرکت کرده و در نتیجه فرآیند یکپارچگی استخوان با شکست مواجه شود
  • آلرژی به تیتانیوم که در موارد بسیار نادر دیده می‌شود

  گاهی اوقات نیز ممکن است سال‌ها پس از کاشت ایمپلنت مشکلاتی ایجاد شود.

  برای مثال ممکن است لثه پیرامون ایمپلنت درست همانند لثه پیرامون دندان طبیعی دچار عفونت باکتریایی شود.

  این عفونت منجر به ایجاد بیماری لثه و وضعیتی به نام پِری ایمپلنتیت میشود. در صورتی که این مشکل برطرف نشود استخوان تحلیل می‌رود و ایمپلنت داخل آن شل شده و باید خارج شود.

  به طور کلی پری ایمپلنتیت را می‌توان با روشی مشابه درمان بیماری لثه در حالت طبیعی، درمان نمود.

  یکی دیگر از اتفاقاتی که ممکن است به مرور زمان بر روی ایمپلنت رخ بدهد شکستگی است.

  ممکن است پایه ایمپلنت و یا ترمیمی که بر روی آن قرار گرفته است بشکند. غالبا در صورتی این اتفاق رخ می‌دهد که بایت (نحوه تماس دندان‌ها با یکدیگر در هنگام بسته ‌بودن فکها) اشکال دارد.

  در صورتی که بایت نامناسب باشد ممکن است فشار بیش از حد بر ایمپلنت یا پروتز روی آن وارد شود که باعث شکست درمان می‌شود.

  شکستن ترمیم روی ایمپلنت مشکل ساده‌ ای است که قابل ترمیم می‌باشد اما شکستن پایه تیتانیومی ایمپلنت به معنی نیاز به خارج‌ کردن و تعویض آن است.

  اگر علت شکستن یا عدم موفقیت ایمپلنت، عفونت باشد باید با ایمپلنت جدیدی جایگزین شود.

  عفونت پیچ ایمپلنت و باز شدن و لق شدن فیکسچر ایمپلنت شکست درمان ایمپلنت می شوند. شانس موفقیت ایمپلنت به مهارت و تجربه متخصص ایمپلنت بستگی دارد .

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

انواع بریج های دندان

انواع بریج های دندان به چند گروه تقسیم میشوند؟

اگر شما یک یا چند دندان خود را از دست داده اید، شما تنها نیستید. بنا به اظهارات انجمن دندان پزشکی آمریکا، به طور میانگین افراد بین ۲۰ تا ۶۴ سال سه دندان پوسیده یا از دست رفته دارند. خوشبختانه شما راه های زیادی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته ی خود دارید، […]

دندان‌ قروچه

دندان‌ قروچه چیست و چطور می توان جلوی آن را گرفت؟

اگر چه دندان‌ قروچه می تواند در اثر استرس یا اضطراب باشد، ولی اغلب اوقات در طی خواب اتفاق می افتد و به علت کج بودن دندان، نبودن دندان و دندان اضافی به وجود می آید. چگونه بفهمیم دندان‌ قروچه داریم؟ چون دندان‌ قروچه اغلب در طی خواب رخ می دهد، بیشتر افراد متوجه آن […]

جرم و پلاک دندانی

جرم و پلاک دندانی چیست؟ و چگونه می‌توان آن را از بین برد؟

ایجاد جرم و پلاک دندانی می‌تواند به عفونت و تورم لثه‌ها منجر شود. بیماری خفیف لثه، «ژينژيويت» (التهاب لثه) نام دارد و معمولاً زیاد جدی نیست. بیماری‌های شدیدتر لثه «پریودنتیت» نام دارد که می‌تواند به خارج شدن دندان منجر گردد. بهداشت خوب دهان و دندان‌ها که شامل مسواک زدن منظم و تمیز کردن بین دندان‌ها […]