• turned_in عدم موفقیت ایمپلنت در چه مواردی اتفاق می افتد؟

  عدم موفقیت ایمپلنت در موارد بسیار کمی اتفاق می افتد . بیشتر افراد شرایط کاشت ایمپلنت دندان را دارند.

  احتمالا شما از طریق جستجو ی کلمه ی عدم موفقیت ایمپلنت دندان یا به اشتباه unl l,trdj hdl\gkj nknhk در گوگل وارد این برگه شده اید . در ادامه به بررسی عوامل و علل موثر در عدم مفقیت ایمپلنت دندان می پردازیم .

  مهم‌ترین شرط آن مناسب بودن شرایط استخوان فک برای پشتیبانی از ایمپلنت است. همچنین نباید بیماری لثه داشته باشید. ایمپلنت دندان در موارد زیر توصیه نمی‌شود:

  • افراد سیگاری
  • افرادی که بیماری‌های خود ایمنی دارند و یا داروهایی برای درمان این بیماری‌ها مصرف می‌کنند
  • افرادی که پرتو درمانی در ناحیه سر یا گردن داشته‌ اند
  • افرادی که دیابت کنترل نشده دارند

  مراحل ایمپلنت دندان

  ابتدا دندانپزشک یا متخصص ایمپلنت وضعیت شما را بررسی می‌کند تا مشخص شود آیا شرایط لازم برای کشت ایمپلنت دندان دارید یا خیر.

  بی دندانی به مدت طولانی باعث می شود تا تاثیراتی بر روی عدم موفقیت ایمپلنت دندان بگذارد .

  برخی افراد ممکن است پس از چند سال تصمیم به پر کردن جای خالی دندان با ایمپلنت گرفته باشند که در این صورت ممکن است استخوان فک آنها تا حد زیادی تحلیل رفته باشد. این افراد نیاز به انجام جراحی پیوند استخوان قبل از کاشت ایمپلنت دندان دارند .

  برخی دیگر ممکن است بخواهند بلافاصله پس از کشیدن دندان که غالباً در اثر پوسیدگی شدید یا بیماری لثه مجبور به انجام آن هستند، ایمپلنت بکارند. به این روش کاشت دندان فوری یا جراحی ایمپلنت فوری بلافاصله بعد از خارج کردن ریشه دندان گفته می شود .

  با این حال در صورتی که عفونت شدید در ریشه دندان یا لثه پیرامون وجود داشته باشد ممکن است لازم باشد پس از کشیدن دندان چند ماه منتظر بمانید تا عفونت کاملاً برطرف شده و بافت‌ها التیام پیدا کنند. وجود عفونت فعال بعد از خارج کردن ریشه شانس عدم موفقیت ایمپلنت دندان را بالا می برد و باعث عفونت ایمپلنت می شود . که باعث شل شدن و خارج شدن ایمپلنت از استخوان فک خواهد شد .

  در صورتی که استخوان فک شرایط لازم برای پشتیبانی از ایمپلنت را نداشته باشد باید پیوند استخوان انجام دهید.

  در صورتی که پیوند استخوان برای ایمپلنت انجام می‌دهید باید چهار تا هشت ماه دیگر صبر کنید تا استخوان رشد کرده و بتواند ایمپلنت را پشتیبانی نماید.

  در این مدت اگر نمی‌خواهید بدون دندان بمانید، می‌توانید دندان مصنوعی یا بریج دندان استفاده کنید.

  عدم موفقیت ایمپلنت

  کاشت ایمپلنت دندان و دلایل عدم موفقیت ایمپلنت

  در بیشتر موارد کاشت ایمپلنت به صورت دو مرحله ‌ای انجام می‌شود. با این حال در برخی موارد این کار به صورت یک مرحله ‌ای صورت می‌گیرد. در اینجا کاشت دو مرحله‌ ای ایمپلنت دندان توضیح داده می‌شود.

  جراحی اول: کاشت ایمپلنت

  ممکن است پیش از عمل، آنتی ‌بیوتیک و مسکن به شما داده شود. با استفاده از بی ‌حسی موضعی و در صورت لزوم آرام بخش، در حین عمل آرام بوده و هیچ دردی احساس نمی‌کنید.

  برای کاشت ایمپلنت ابتدا جراح برشی در لثه ایجاد می‌کند تا به استخوان دسترسی پیدا کنند.

  سپس سوراخی در استخوان ایجاد نموده و ایمپلنت را در داخل سوراخ قرار می‌دهد. احتمالاً جراح عکس پرتوی ایکس از این ناحیه می‌گیرد تا در مورد محل کاشت ایمپلنت مطمئن شود.

  پس از جایگذاری ایمپلنت لثه روی ایمپلنت را پوشانده و بخیه زده می‌شود. مدت زمان این عمل جراحی بستگی به تعداد ایمپلنت‌ها و همچنین نیاز به پیوند استخوان هم‌زمان با کاشت ایمپلنت دارد.

  در برخی مواقع کاشت ایمپلنت تکی کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.

  پس از برطرف شدن تاثیر بی حسی، درد احساس میکنید. میزان درد بستگی به شرایط هر فرد دارد اما معمولاً مسکن نسبتاً ضعیف برای آن تجویز می‌شود.

  در صورتی که ایمپلنت در جلوی دهان کاشته شده باشد دندانپزشک موقتاً با دندان مصنوعی یا بریج جای خالی آن را پر می‌کند تا زیبایی لبخند تحت تأثیر قرار نگیرد.

  پیش از عمل جراحی این گزینه ‌ها با شما مطرح شده و در مورد آنها تصمیم ‌گیری می‌شود.

  آیا سیگار کشیدن روی عدم موفقیت ایمپلنت دندان تاثیر دارد ؟

  پس از عمل جراحی جایگذاری ایمپلنت باید آنتی ‌بیوتیک و مسکن مصرف کنید. همچنین احتمالاً دستورالعمل های زیر برای جلوگیری از عدم موفقیت ایمپلنت دندان به شما داده می‌شود:

  • تف نکنید، سیگار نکشید، نوشیدنی با نی ننوشید و چیزی نمکید. این کارها ممکن است باعث جدا شدن لخته خون تشکیل شده در حفره دندان و کندتر شدن فرآیند التیام شود.
  • تنها غذاهای نرم مصرف کنید تا لثه آسیب نبیند
  • تا چند روز محل کاشت ایمپلنت را تمیز نکنید اما بقیه دهان طبق روال همیشه باید تمیز ‌شود. ممکن است دهانشویه ها ضد باکتری برای تمیز کردن دهان به شما داده شود.
  • هفت تا ده روز بعد برای کشیدن بخیه‌ها باید مجدداً مراجعه نمایید.

  پس از این که ایمپلنت در فک کاشته شد باید چند ماه منتظر بمانید تا استخوان به ایمپلنت جوش بخورد . این فرآیند معمولاً برای فک پایین سه تا چهار ماه و برای فک بالا پنج تا شش ماه طول می‌کشد. در این مدت معمولاً سر ایمپلنت در زیر لثه پنهان می‌ماند.

  جراحی دوم: نصب ترمیم

  پس از این که فرایند جوش خوردن استخوان به ایمپلنت که به آن یکپارچگی استخوان گفته می‌شود انجام شد، آماده مرحله دوم هستید.

  پس از بی ‌حسی موضعی، جراح برش کوچکی در لثه ایجاد می‌کند تا روی ایمپلنت باز شود.

  سپس پیچ درپوش از ایمپلنت باز شده و به جای آن هیلینگ کپ روی آن نصب می‌شود.

  هیلینگ کپ شبیه یک استوانة فلزی کوچک است که روی ایمپلنت بالاتر از سطح لثه قرار می‌گیرد تا لثه پیرامون آن شکل گرفته و به همین صورت التیام پیدا کند تا بعدا که روکش نصب می‌شود لثه تنگاتنگ آن را در بر بگیرد.

  در درصد بسیار کمی از موارد ممکن است فرآیند یکپارچگی استخوان با موفقیت انجام نشود. در چنین شرایطی دندانپزشکی یکی از اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

  ۱- ایمپلنت از استخوان خارج شده و ایمپلنت کمی پهن‌تر به جای آن قرار می‌گیرد

  ۲- ایمپلنت خارج شده و پیوند استخوان در فضای خالی انجام می‌شود و مدتی به بافت‌ها فرصت داده می‌شود تا به خوبی التیام پیدا کنند و آماده کاشت مجدد ایمپلنت شوند.

  برخی از دندانپزشکان امروزه از ایمپلنت یک مرحله ‌ای استفاده می‌کنند. در این روش ایمپلنتی که در داخل فک کاشته می‌شود در زیر لثه پنهان نمی‌شود بلکه از لثه بیرون میزند تا نیازی به جراحی دوم برای باز کردن روی لثه نباشد.

  به طور کلی دو تا سه هفته پس از جراحی دوم برای فرآیند نصب روکش، بریج یا دندان مصنوعی مراجعه می‌کنید.

  عوارض ناشی از جراحی و تاثیر آن در عدم موفقیت ایمپلنت

  هر عمل جراحی با احتمال بروز خطرات و عوارض همراه است و جراحی کاشت ایمپلنت دندان نیز از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است جراحی کاشت دندان اگر محیط استریل نباشد به عدم موفقیت ایمپلنت منجر شود . .

  مشکلاتی که ممکن است در عمل جراحی کاشت ایمپلنت ایجاد شود عبارتند از خونریزی، عفونت و آسیب دیدن عصب ها، سینوس‌ها و یا حفره بینی.

  هنگامی که ایمپلنت برای فک پایین استفاده می‌شود دندانپزشک ممکن است در حین دریل کاری تصادفاً به عصب های فک پایین صدمه بزند.

  این آسیب باعث درد یا بی حسی میشود. در صورتی که بی‌ حسی اتفاق بیفتد معمولاً در بخش پایینی لب، چانه یا یک طرف زبان احساس می‌شود. ممکن است بی حسی تا چند ماه ادامه پیدا کند و در برخی موارد ماندگار می‌شود.

  در فک بالا این احتمال وجود دارد که هنگام دریل کردن سوراخ در استخوان فک، سوراخ به حفره بینی یا یکی از سینوسها برسد.

  این امر ممکن است منجر به عفونت شود. برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی باید پیش از عمل جراحی عکس پرتو ایکس مخصوصی گرفته شود تا جراح موقعیت دقیق عصب ها، سینوس‌ها و حفره بینی را شناسایی نماید.

  عدم موفقیت ایمپلنت

  به‌ طور کلی در بیش از ۹۰% موارد جراحی ایمپلنت موفقیت ‌آمیز است. و تنها در ۲۰ درصد مواقع ممکن است ایمپلنت دندان با عدم موفقیت و شکست روبرو بیافتد .

  گاهی اوقات این عمل به علت نا موفقیت فرآیند یکپارچگی استخوان، با شکست مواجه می‌شود.

  عدم موفقیت ایمپلنت معمولاً در مرحله دوم جراحی که روی ایمپلنت باز می‌شود و دندانپزشک متوجه شل بودن آن میشود، آشکار می‌گردد.

  در این موارد ایمپلنت باید خارج شده و مدتی بعد ایمپلنت دیگری کاشته شود.

  گاهی اوقات پس از مرحله اول جراحی به دلایل زیر یکپارچگی استخوان با ایمپلنت صورت نمی‌گیرد:

  • آسیب حاصل از جراحی
  • عفونت پیرامون ایمپلنت
  • سیگار کشیدن که باعث کاهش جریان خون به استخوان و لثه در حال التیام شده و می‌تواند فرایند جوش خوردن استخوان ایمپلنت را دچار اشکال نماید
  • ضعف استخوان – در صورتی که استخوان کافی برای ثابت نگه‌ داشتن ایمپلنت وجود نداشته باشد، تحت فشارهایی که از فک وارد می‌شود ایمپلنت ممکن است حرکت کرده و در نتیجه فرآیند یکپارچگی استخوان با شکست مواجه شود
  • آلرژی به تیتانیوم که در موارد بسیار نادر دیده می‌شود

  گاهی اوقات نیز ممکن است سال‌ها پس از کاشت ایمپلنت مشکلاتی ایجاد شود و بعد از چند سال ایمپلنت دندان لق شود و باعث عدم موفقیت ایمپلنت شود.

  برای مثال ممکن است لثه پیرامون ایمپلنت درست همانند لثه پیرامون دندان طبیعی دچار عفونت باکتریایی شود.

  این عفونت منجر به ایجاد بیماری لثه و وضعیتی به نام پِری ایمپلنتیت میشود. در صورتی که این مشکل برطرف نشود استخوان تحلیل می‌رود و ایمپلنت داخل آن شل شده و باید خارج شود.

  به طور کلی پری ایمپلنتیت را می‌توان با روشی مشابه درمان بیماری لثه در حالت طبیعی، درمان نمود و از عدم موفقیت ایمپلنت جلوگیری کرد.

  یکی دیگر از اتفاقاتی که ممکن است به مرور زمان بر روی ایمپلنت رخ بدهد شکستگی است.

  ممکن است پایه ایمپلنت و یا ترمیمی که بر روی آن قرار گرفته است بشکند. غالبا در صورتی این اتفاق رخ می‌دهد که بایت (نحوه تماس دندان‌ها با یکدیگر در هنگام بسته ‌بودن فکها) اشکال دارد.

  در صورتی که بایت نامناسب باشد ممکن است فشار بیش از حد بر ایمپلنت یا پروتز روی آن وارد شود که باعث شکست درمان می‌شود.

  شکستن ترمیم روی ایمپلنت مشکل ساده‌ ای است که قابل ترمیم می‌باشد اما شکستن پایه تیتانیومی ایمپلنت به معنی نیاز به خارج‌ کردن و تعویض آن است.

  اگر علت شکستن یا عدم موفقیت ایمپلنت، عفونت باشد باید با ایمپلنت جدیدی جایگزین شود.

  عفونت پیچ ایمپلنت و باز شدن و لق شدن فیکسچر ایمپلنت شکست درمان ایمپلنت می شوند. شانس موفقیت ایمپلنت به مهارت و تجربه متخصص ایمپلنت بستگی دارد .

  آیا شما هم به فکر کاشت ایمپلنت دندان موفق هستید ؟

  نباید به دلیل ترس از عدم موفقیت ایمپلنت دندان از انتخاب طرح درمان ایمپلنت برای جایگزینی دندان از دست رفته پشیمان شوید .

  بسیاری از دلیل های موثر در عدم موفقیت ایمپلنت با روش هایی قابل پیشگیری می باشد .

  مهم ترین عامل در افزایش شانس موفقیت کاشت دندان و کاهش ریسک عدم موفقیت ایمپلنت انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران و اعتماد به او و طرح درمان پیشنهادیش می باشد .

  ایمپلنت دندان بهترین گزینه برای پر کردن جای خالی دندان می باشد . کلینیک ایمپلنت دندان آیریس این امکان را داده است که بیش از ۹۹ درصد افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند با شانس موفقیت ایمپلنت بالا از روش کاشت ایمپلنت دندان استفاده کنند .

  هدف این مقاله بالا بردن دانش شما در رابطه با عدم موفقیت ایمپلنت دندان و راه های پیشگیری از شکست ایمپلنت می باشد . در صورت داشتن سوال می توانید از مشاوره ایمپلنت رایگان کلینیک دندانپزشکی آیریس استفاده کنید .

 • شما هم نوشته ای بنویسید chat_bubble_outline

  account_circle
  email
  language
  mode_edit

چه داروهایی بر روی سلامت دندان‌ تاثیر دارد

چه داروهایی بر روی سلامت دندان‌ تاثیر دارد ؟

برخی از داروها و مواد غذایی بصورت عجیبی تاثیر منفی بر روی سلامت دندان های شما دارند.مصرف برخی مواد غذایی مخصوصاً قند‌ها و اسید‌ها می‌تواند باعث ایجاد حفره هایی در دندان شده و زمینه‌ساز بروز پوسیدگی باشند. چه داروهایی بر روی سلامت دندان‌ تاثیر دارد ؟ ‌تحقیقات جدید پژوهشگران اثبات کرده برخی دارو‌ها حاوی ترکیباتی […]

ایمپلنت فوری یا Fresh Socket

ایمپلنت فوری یا Fresh Socket یا کارگذاری ایمپلنت در لحظه کشیدن دندان

پس از کشیدن دندان به مرور استخوان و لثه جای دندان شروع به کاهش می کند که اگر این از دست رفتن بافت به میزانی برسد که کار گذاشتن ایمپلنت دچار مشکل شود ، بازسازی و پیوند استخوان و لثه انجام می شود . برای آنکه پس از کشیدن دندان اولا زمان بی دندانی بیمار […]

childTeethCare

چگونه می توانید از دندان های کودکتان مراقبت کنید؟

مراقبت از دندان های کودک برای داشتن دندان های بدون عیب و نقص در سنین جوانی و بزرگسالی خیلی مهم است. طبق نظر انجمن دندانپزشکان آمريکا زمان اوليه معاينه کودک توسط دندانپزشک همان بدو تولد اوست . در اين معاينه دندانپزشک براي شما مسواک مناسب و تکنيکهاي صحيح نخ کشيدن را توضيح خواهد داد . […]